Hoşgeldiniz  

Yoyo nasıl ve kim tarafından icat edildi?

admin | 21 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, Gezi ve Eğlence, İlginç Bilgiler

Yoyo 1928 yılında Pedro Flores’in Amerika’ya getirdiği kabul edilir. Bir aks ile ortada birleşen 2 disk ve ipten oluşan bir oyuncaktır. Tarihçiler yoyonun yaklaşık 3000 yıl önce kullanıldığını düşünüyor. Milattan önce  500 lü yıllarda Yunanistan’da yapılmış bir ayaklı vazoda, yoyo ile oynayan bir çocuğun resmi bulundu.

Yoyo daha sonra Filipinler’de geliştirildi ve hem oyuncak hem de silah olarak kullanıldı. Pedro Flores adlı bir Filipinli, 1928 yılında yoyoyu Amerika’ya getirdi. Flores Bir otelde oda görevlisi idi ve yoyo numaralarıyla insanlara eğlendiriyordu. Flores, bu oyuncağı Filipince “gel gel” anlamına gelen yoyo adını verdi ve Flores Yo-Yo Campany adıyla da kendi şirketini kurdu. NASA 1985 yılında uzaya fırlattığı uzay mekiği Discovery’de ki başlıca oyuncaklardan biri de yoyo idi.

Yoyonun en basiti, bir aksta birleşen iki disk türüdür. İp, aska sarılıdır. Diskler bırakıldığında dönmeye başlar, sonuna ulaşıncaya kadar döner ve sonrasında yoyoyu tekrar yukarı doğru sarmaya başlar. İpi yukarı doğru çekmek, yoyonun ele geri dönmesi için gereken fazladan enerjiyi sağlar. Farklı el hareketleri yoyonun farklı şekillerde tepki vermesine neden olur.

Yoyo halen popüler olan bir oyuncak ve dünya çapında yoyo yarışmaları düzenleniyor. Yarışmacılar, bir jüri önünde ve müzik eşliğinde numaralarını sergiliyor. Fransız bilim insanı Leon Foucault, 1852 Jiroskopu icat etti. Jiroskopta Bir çerçeve içine monte edilmiş aks üzerinde dönen bir disk vardır.

Kaynak: İcatlar ve Mucitleri,

242 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım