Hoşgeldiniz  

Yıldızlar Arası Mesafe!

admin | 26 Aralık 2018 | Astronomi, Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel

Dünya Güneş’in etrafında döndüğünden, daha yakında olan yıldızların uzaktakilere göre paralaktik bir yer değiştirme göstermesi gerekir. Yıldız parataksını belirlemeye çalışırken Bradley, bunun yerine ışığın sapmasını keşfetmişti. Herschell ise aynı denemesinde çiftli yıldızları keşfetmişti.

Burada sorun yıldız parataksının çok küçük olması nedeniyle, 1830’lara dek teleskopların bunu belirleyebilecek kadar gelişmiş olmamasıydı. Bu sıralarda İngiliz Astronom Thomas Henderson (1798-1844), Güney Afrika’da Capetown’da bulunan gözlemevinden Alfa Centauri’nin paralaksını ölçtü. (Alfa Centauri çok güneyde olduğundan Avrupa’dan gözlemlenemiyordu.) Alman Astronom Georg Wilhelm von Struve ise (1793- 1864), Rusya’da çalışırken Vega’nın paralaksını ölçtü.

Alfa Centauri gökyüzündeki üçüncü en parlak yıldızdır, Vega da dördüncüdür; bu nedenle kısmen birbirlerine yakın olmaları olasılığı vardı. Alman astronom Friedrich Wilhelm Bessel (1784- 1846) daha soluk olan, fakat o güne dek bilinen en hızlı uygun harekete sahip (gökyüzünde pozisyonda görülen kayma) 61 Cygni’yi seçti; bu yıldızın da bu nedenle yakın olması olasılığı vardı. Henderson bu belirlemeyi ilk tamamlayandı; fakat 1838’de Bessel ilk önce yayımladığından keşfin hakkı ona aittir. Yıldızı 61 Cygni’nin 56 katrilyon km ötede olduğu anlaşıldı.

Bu mesafe o kadar büyüktür ki ışığın 61 Cygni’den bize ulaşması 6 yıl sürmektedir, yani yıldız 6 ışık yılı ötededir. Alfa Centauri 4,3 ışık yılı ötededir ve gerçekte bize en yakın olan yıldızdır. Vega ise l l ışık yılı ötededir. Bu mesafeler birdenbire evreni astronomların o güne dek düşlediğinden çok daha büyük yaptı. Tüm Güneş Sistemi en yakında olan yıldızlarla bile karşılaştırıldığında uzayda bir nokta haline geldi.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi, Vikipedi,

163 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım