Hoşgeldiniz  

Yenitaş Çağında Hayvanların Evcilleştirilmesi ve İkinci Toplumsal İşbölümü!!!

admin | 21 Ocak 2017 | Genel, Tarih

Bitkilerin evcilleştirilmeleri üzerinden çok geçmeden hayvanların evcilleştirilmeleri izlemiştir. Bir önceki çağda toplayıcılık yapan kadınların bitkilerin üretilmesiyle uğraşmalarına karşılık, bir önceki çağda hayvanlan avlamakla uğraşan erkeklerin, hayvanların evcilleştirilmesinden sonra onların bakımım üstlenmeyi yeğleyecekleri akla yakın görünüyor. Gerçekten de bugün bile çapa tarımıyla daha çok kadınlann uğraşmalarına karşılık, sürüleri çoğu zaman erkekler gütmektedir.
İster bazı avcı topluluklann çobanlığa öykülemeleriyle, ister bazı köy halkının çiftçiliği bırakıp göçebe çobanlıkta uzmanlaşmalarıyla olsun, sonunda tarımın başladığı bölgelerin çevresindeki otlaklarda çoban topluluklar ortaya çıkmıştır.

Çiftçilik-çobanlık işbölümü, ikinci toplumsal işbölümü olup, binncisinden farklı olarak topluluklar arasındadır. Göçebe, sürücü çoban topluluklar, avcı vc toplayıcı toplulukların tersine, kendilerine yeterli bir ekonomiye sahip değildir. Bitkisel besin kıtlığı çekerler. Bazı mevsimlerde hayvanlarını beslemekte güçlük çekebilirler. Sürülerini kıran salgın hastalıklarda ise kendileri de yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirler. Otlaklarını hatta sürülerini başka çobanlara kaptırabilirler. Bu nedenle yerleşik köyle barışçı (ticaret) ve savaçı (yağmacı) ilişkiler kurmaya eğilimlidirler. Otunu da etini de kendisi yetiştiren çiftçi topluluklar ise çobanlarla alışverişe pek olumlu bakmıyorlardı. Bu nedenle çiftçi-çoban toplulukları etkileşimi genellikle barışçıl bir ilişki içermemekteydi.
Artık bu iki topluluğun yaşayış biçimlerim karşılaştırmanın zamanıdır. Çiftçiler yerleşik, kendine yeterli, dışa kapalı ve barışçı bir yaşayış biçimine sahiptir, Çobanlar, onların tam tersine göçebe, kendilerine yetersiz, dışa açık, savaşçı biçimde, biri diğerine zıt yaşayış biçimini benimsemişlerdir.

Kaynak: Siyasal Düşünceler Tarihi,

486 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım