Hoşgeldiniz  

Yenitaş Çağı Çiftçi Toplumlarının Yapısı!!!

admin | 21 Ocak 2017 | Genel, Tarih

İlk üretim. ırmak kıyılarındaki yumuşak topraklarda kadınlar tarafından çapa ile yapılan bahçe tarımından oluşmaktadır.  Küçük çapta sulamaya dayanan bu üretime “küçük sulama tarımı” da denebilir. Küçük sulama tarımı yapılan dönemde, üretimdeki rolünden dolayı kadının saygınlığı artmıştır. Olasılıkla soy çizgisi anaya göre hesaplanmaya başlanmıştır. Ancak, soy çizgisi (matrilınear) toplulukların aynı zamanda topluluğu kadınların yönettiği söylenen anaerkil (matrıarkol) yapılı oldukları sanılmamalı.

Geçim alanında kadının önemi artmış olmakla birlikte, savunma alanında durum farklıdır. Ambarları yağmalamak, toprağı ele geçirmek için yapılan sistemli saldırıların başlaması üzerine, savunmanın, dolayısıyla erkeğin önemi daha da artmıştır. Ayrıca savunma ya da saldırı, tarımdan farklı olarak eşgüdümü, disiplini ve önderliği gerektirmiştir. Savaşı yönelen erkekler, barış zamanının bazı kolektif işlerini yönetmeye de aday olacaklardır.

Gerçekten antropolog Morgan’ın Ancient Socicty (Türkçesi Eski Toplum) adlı yapıtında incelediği çağdaş ilkel Amerika Yerlisi topluluklarından İrokiler, soy çizgisinin anaya göre hesaplanmasına, evi kadının yönetmesine karşılık, anaerkil değildiler. Topluluğu eli silah tutan savaşçı erkekler (kabile kurultayı) ve kabile şefi yönetmekteydi. Kadınlar, kabile kurultayında isteklerini ve düşüncelerini ancak bir erkeğin aracılığıyla duyurabilmekteydiler.

Kaynak: Siyasal Düşünceler Tarihi,

459 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım