Hoşgeldiniz  

Yaz Aylarının En Büyük Mikrop Yuvası Alışveriş Merkezleri ve Havuzlara Dikkat!

admin | 23 Temmuz 2014 | Genel, Sağlık

Yapılan araştırmalar sonucu yaz aylarında görülen enfeksiyon, ishal, göz kaşıntısı, boğaz iltihaplanması, yüksek ateş, faranjit ve öksürük şikayetlerinin en büyük nedeninin AVM (alışveriş merkezleri) olduğu anlaşıldı.

Hastalığın nedeni olan ADENOL virüsü kapalı alanlarda ve yüzme havuzlarında üreyen bir virüs türü. Genellikle yaz aylarında görülen virüs yılın her döneminde rastlanmaktadır. Virüs en iyi buluşma yolu solunum ve fiziksel temas. Hızla bulaşan virüs kapalı ve kalabalık ortamları seviyor, küçük bir dokunmayla bulaşıyor ve 40-45 gün yaşayabiliyor.

Virüsten korunma yolları bol bol elleri yıkama ve alkol içeren kolanyalarla temizlenmektir. Çabuk bulaşan, zor iyileşen virüs bulaşması halinde bir haftalık kuluçka süresinin ardından belirtilerini gösteriyor. Çabuk bulaştığı için yayılması daha kolay oluyor. Hastada yaklaşık 2 hafta boyunda yüksek ateş, ishal, boğaz iltihaplanması, farenjit, geniz akıntısı, halsizlik görülüyor.

Belirli bir tedavisi olmayan virüs, ölümcül olmayıp gerekli önlemler alınmadığı taktirde alt solunum yollarını etkileyerek zatürreye neden olabiliyor ve dolaylı yoldan ölüme sebebiyet verebiliyor.  

1145 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım