Hoşgeldiniz  

Yavuz Sultan Selim Dönemi (1512-1520)!!!

admin | 19 Şubat 2016 | Genel, Tarih

Yavuz Sultan Selim dönemi 1512 ile 1520 yılları arasında gerçekleşmiştir. Bu dönemde Osmanlı tarihinde babasını tahttan indirip padişah olan tek kişidir. Kardeşleri Ahmet ve Korkut’u ortadan kaldırtmıştır. Hiç batıya sefer yapmamıştır ve sefeler daha çok doğu ve güneye yönelik olmuştur.

1-selim-donemi-fetihleri

Osmanlı Memluk İlişkileri; Fatih’ten sonra bozulan Osmanlı-Memluk ilişkileri II. Bayezid döneminde savaşa dönüştü. Osmanlı-Memluk savaşlarının çıkma sebebi şunlardır;

Fatih döneminde ortaya çıkan Hicaz su yolları onarım meselesi,

İslam dünyasındaki siyasi liderlik mücadelesi,

Memlukluların Cem Sultan olayında kışkırtıcı yol oynamaları,

Memluklular, Osmanlılara karşı Karamanoğulları ve Venediklileri destekleyip Dulkadiroğulları Beyliği üzerinde hak iddia etmeleri,

Safevilerle işbirliği yapmaları,

Halifeliğin Memluk himayesinde olmaları nedeniyle memlukluların itibar kazanması,

Baharat yolunu ele geçirme isteği,

Yavuz’un zengin bir ülke olan Mısır’ı ele geçirmek ve İslam dünyasını himayesi altına almak istemesi,

yavuz-sultan-selim-kimdir_460x340scale

Yavuz Sultan Selim; Mısır’a iki sefer düzenledi. I. Sefer olan Mercidabık Savaşı’nda Suriye, Filistin ve Lübnan toprakları Osmanlıların eline geçti. Kansu Gavri öldürüldü. II. Sefer olan Ridaniye ile Kahire alınarak Memluk Devletine son verildi. Tomanbay ortadan kaldırıldı.

Mısır Seferinin Sonuçları; Osmanlı sınırları Kuzey Afrika’ya ulaştı. Suriye, Filistin, Hicaz ve Mısır toprakları Osmanlıların eline geçti. Baharat yolu Osmanlılara geçti. Kutsal emanetler ve ganimetler İstanbul’a getirildi. Mısır Memluklara bağlı Abbasi halifeliğine son verdi. Halifelik unvanı Osmanlılara geçti. Böylece sultanlar halifelik unvanını kullandı, devletin teokratik yapısı pekişti. İslam hukuku ön plana çıktı ve Osmanlı İslam dünyasının lideri oldu. Venedikliler Kıbrıs adası için Memluklulara ödediği vergiyi Osmanlılara ödemeye başladı.

17

Osmanlı-İran ilişkileri: Osmanlı, İran ilişkilerine bakıldığında İran’da kurulan Safevi Devleti’nin hükümdarı Şah İsmail Anadolu’da şii propagandası yaparak ayaklanmalar çıkarıp Anadolu’yu ele geçirmek istiyordu. II. Bayezid döneminde Osmanlı İran ilişkileri Anadolu’daki Şii faaliyetleri sebebiyle bozulmuştu. Yavuz Sultan Selim kardeşini ortadan kaldırdıkton sonra İran seferine çıkarak Şah İsmail’i İran seferinde Çaldıran Savaşı ile 1514 yılında mağlup etti.

Çaldıran Savaşının sonuçları;

Şah İsmail hazinesi Osmanlı’ya kaldı,

Doğu Anadolu, Tebriz, Diyarbakır Osmanlı topraklarına katıldı,

Doğu Anadolu’nun güvenliği sağlandı,

Bir süre İran tehlikesi önlendi,

1

Savaş dönüşünde Dulkadiroğulları Beyliği Turnadağ yani Nurhak Savaşı ile 1515 ile Osmanlı topraklarına katıldı. Böylece Anadolu’daki Türk birliği tamamen sağlanmış oldu. Ancak Osmanlı-Memluk ilişkileri bozuldu.

1519 yılında Yozgat’ta Bozoklu Şeyh Celal adında biri dini ve sosyal nedenlerle ayaklandı. Bu isyandan dolayı 17. Yüzyılda Anadolu’da sosyal nedenlerle çıkan isyanlara Celali isyanları denilmiştir.

1795 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım