Hoşgeldiniz  

Yara bandı nasıl ve kim tarafından icat edildi?

admin | 21 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, İlginç Bilgiler, Sağlık

Yara Bandı ortasında pamuktan yapılan gazlı bez bulunan yapışkan bir banttır. Amerikalı Earle Dikson yapışkan yara bandını 1920 yılında icat etti. Dickson, ameliyatlar için gazlı bez ve pansuman malzemesi üreten Jason&Jason adlı şirkette çalışıyordu. Earle Dikson’ın karısı Josephine sakar bir insandı ve sık sık parmaklarını kesiyordu. Earle de yaranın üzerine gazlı bez koyup yapışkan kumaş sargıyla pansuman yapıyordu. Earle, yapışkanlı bir kumaş şeridin ortasına düzenli aralıklarla kare şeklinde gazlı bez yerleştirmeye karar verdi. Böylece ihtiyacı olduğunda Josephine bu şeritten kesip kullanılabilecekti. Earle, fikrini patronun anlattı ve kısa bir süre sonra bu yara bandı Band-Aıd marka adıyla üretilmeye başlandı.

Yara bandı kirin, suyun ve mikropların yaranın içine girmesine ve enfeksiyona neden olmasını engeller. Bu da vücudun kesik ve sıyrıkları kendi kendine iyileştirilmesine yardımcı olur. Yara bandı aynı zamanda tampon görevi üstlenir ve yaralanmanın vücuda verdiği zararı azaltmaya yardımcı olur. Yara bantları günümüzde farklı ölçülerde ve şekillerde üretiliyor. Yara bantları plastikten yapılıyor ve hava delikleri var. Bu delikler sayesinde oksijen yaraya ulaşıyor iyileşme sürecine yardımcı oluyor. Sıvı yara bandı ise yaranın üzerinde bir tabaka oluşturarak plastik yara bandına gerek bırakmıyor.

2002 yılında icat edilen yara bandı spreyleri, kısa süre sonra yapışkanlı yara bantlarının yerini alabilir. Bu sprey, yaranın üzerinde liflerden ince bir ağ oluşturuyor. Yarayı korumaya alıyor ve yeni deri hücrelerinin oluşması için bir temel sağlıyor. Gıda sektöründe çalışan aşçılar mavi yara bandı kullanır. Çünkü herhangi bir gıdanın içine düştüğünde mavi bandı görmek ve çıkarmak daha kolaydır.

Kaynak: İcatlar ve Mucitleri,

308 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım