Hoşgeldiniz  

Yapışkan bant nasıl ve kim tarafından icat edildi?

admin | 21 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, İlginç Bilgiler, Teknoloji

Yapışkan bant 1930 yılında Amerikalı Richard Drew tarafından icat edildi. Richard Drew, 3M şirketinde çalışıyor ve zımpara kağıtları üzerine araştırma yapıyordu. Birgün zımpara kağıdını test etmek için bir araba boyama fabrikasına gitti. Drew, boyacıların otomobillerde 2 farklı renkte boya kullandığını fark etti. İki renk arasında düz bir çizgi olmasını sağlayabilmek için boyadıkları ilk rengi gazete kağıdı ve yapıştırıcı ile örtüyorlardı. Fakat yapışkanı söktükleri zaman genellikle boya da sökülüyordu. Drew, 1923 yılında boyacılar için bir bant icat etti. Ortasında değil, sadece kenarlarında yapışkan olan geniş, kağıt bir bantlı bu. Drew, 1930 yılında kağıt üzerine şeffaf selofan kullanarak bu ürünü geliştirdi. Yapışkan bantların ilk kullanım alanlarından biri hafifçe çatlamış yumurta kabuklarını onarmaktır. Böylece yumurtaların çabucak çürümesi engelleniyordu.

Yapışkan banttaki tutkal, basınca duyarlı bir yapıştırıcıdır. Bunun anlamı yapıştırırken ne kadar güçlü basınç uygularsanız o kadar iyi yapıştırılır. Mikroskop altında yapışkanlı tarafa bakarsanız pürüzsüz olmadığını görürsünüz. Bu bandın üzerinde girintiler ve çıkıntılar vardır. Bant herhangi bir nesneyi yapıştığında hava kabarcıkları girintiler de hapsolur. Bantı sökmek istediğimizde kabarcıklar vantuz gibi davranır.

Günümüzde farklı kullanım amacına uygun çok değişik tipte yapışkan bantlar var. Tutkalı yapışkanlığını ve destek malzemeyi değiştirerek farklı durumlar için farklı bantlar tasarlanabilir. Farklı yapışkan bant türlerinden biri de doktorların yaraları kapatmak için dikiş yerine kullandıkları banttır. İlk yapışkan bant kesicisi 1932 yılında John Borden tarafından icat edildi.

Kaynak: İcatlar ve Mucitleri,

327 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Yapışkan bant nasıl ve kim tarafından icat edildi? için 1 yorum

  1. verdiniz bilgiler icin teşekkür ederim

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım