Hoşgeldiniz  

X ışını nasıl ve kim tarafından bulundu?

admin | 21 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel, Teknoloji

X ışını, ışığını geçemediği metaryallerin içinden geçebilen bir tür ışınımdır. X ışını doktorların insan vücudunun içini görmesini sağlar. Alman bilim insanı Konrad  Röntgen, X ışınını 1895 yılında tesadüfen keşfetti. Konrad Röntgen, katot işin tüpü olarak adlandırılan cihaz çalıştığı zaman laboratuardaki  bazı kristallerin parlak ışık saçtığını fark etti. Röntgen,  katot ışın tüpünün görünmez ışıklar yaydığını karar verip, bunlara X ışını adını verdi. X  bilinmeyen anlamına geliyordu. Röntgen, bu ışınları araştırdı ve bu ışınların ağaç ve et gibi metaryallerin içinden geçtiğini fakat kemikten kolayca geçemediklerini fark etti. Keşfinden bir hafta sonra x ışınları ile karısının el fotoğraflarını çekti. Bu fotoğraflarda karısının kemikleri ve alyansı belirgin bir biçimde görülüyordu.

X ışınları, ışığın yüksek enerjili biçimi gibidir. Elektron adını taşıyan ve hızlı hareket eden parçacıklar katot ışın tüpündeki bir hedefe vurup durunca bu ışınlar ortaya çıkar. Televizyonun renk tüpü katot ışınları ve X ışını yaydığı için yakınına oturmamız gerekir. X ışınlarının keşfi modern bilimdeki en önemli anlardan biridir. X ışınları tıpta büyük fark yarattı ve ilk başta kırık kemikler ile yutulmuş bozuk para gibi yabancı nesneleri belirlemede kullanıldı.

X ışınları malzemelerdeki kusurları ve çatlakları bulmak amacıyla sanayide kullanılıyor. Dişçiler çürükleri, dolguları ve diş köklerini muayene etmek için X ışınları kullanır. Doktorlar bazı Kanser hücresi türlerini öldürmek için x ışınlarından yararlanır. 1964 yılında İngiliz arkeolog P.H.K Gray, British müzesindeki 75 Mısır mumyası incelemek için X ışınlarını kullandı. Gray, X ışınları sayesinde mumyaların sargılarını açmak zorunda kalmadı. Gray, mumyalarda eklem iltihabı, bel sorunu ve diş hastalıkları olduğunu tespit etti.  Ultrasonda görüntüleme Profesör Lan Donald tarafından 50 yıllarda icat edildi.

Kaynak: İcatlar ve Mucitleri,

264 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım