Hoşgeldiniz  

www (World Wide Web) Nasıl İcat Edildi?

admin | 27 Kasım 2017 | Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, Teknoloji

Hayatımızda en az bir kez www (World Wide Web) kelimesiyle karşılaşmışızdır. www interneti kullanarak bilgisayarınızda görüntüleyebileceğiniz bilgi içeren sayfaların bütünüdür. 1989 yılında bilgisayar uzmanı İngiliz Tim Berners-Lee tarafından dünya çapında kullanılacak ağ geliştirilmiştir. 

1980 yılında İsviçre’de bir fizik laboratuvarında çalışırken Tim Berners-Lee; çok sayıda farklı tipte ve farklı programlarla çalışan bilgisayarlarla uğraşıyordu. Her bilgisayardan farklı oturum açmak suretiyle bilgi elde edebiliyordu. Bu nedenle Tim Berners-Lee bilgiyi bir bilgisayardan alıp başka bilgisayara koyacak bilgisayar programları yazmaya başladı. Her bilgi sistemini, her bilgisayarın okuyabileceği “html” adıyla bir dile dönüştürmeyi başardı.

Bilgisayar dünyasında, web siteleri bilgi sayfalarıdır. Her sayfasının kendine has “adresi” vardır ve bu adres sayesinde o sayfayı bulabiliriz. Örneğin, selosepetin adresi şöyledir; http://www.selosepet.com. Web siteleri herkes tarafından okunabilsin diye “html” yani “hiper metin işaret dili” olarak adlandırılan aynı bilgisayar diliyle yazılır. Tarayıcı olarak adlandırılan bir bilgisayar programı, Dünya çapında ağdaki milyonlarca sayfada arama yapar ve aradığınızı bilgisayarınızda gösterir.

Dünya çapında ağ çılğınlığının ilk basamağı 1993 yılında 620 web sitesinin varlığı ile gerçekleşti. Şimdiye bakıldığnıda dünyadaki insan sayısından daha fazla web sitesi olduğu bilinmektedir. Web sitelerinin babası tabiki de internettir. İnternet, bir internet adresinden diğerine bilgi paketleri gönderen uluslararası bilgisayar ağıdır. İnternet 1973 yılında Amerikalı bilgisayar uzmanı Vinton Cerf tarafından tasarlanmış, daha sonra gerçekleşen gelişim döngüsü sayesinde günümüzdeki halini almıştır.

445 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım