Hoşgeldiniz  

Veraset İlamı Yani Mirasçılık Belgesi Nasıl Alınır?

admin | 24 Aralık 2016 | Genel, Hukuk

Veraset ilamı; 4721 sayılı Medeni Kanun’un 598. maddesinde bildirilen hükümleri içermektedir. Amaç murisin mirası konusunda mirasçılarını kanunlar çerçevesinde belirlemektir. Veraset ilamı; tapu işleri, menkul işlemleri, veraset ve intikal işlemleri, mirasın reddi vs. hususlarda yardımcı olmaktadır.

Artık veraset ilamını hem Sulh Hukuk Mahkemeleri’nden hem de Noterlerden temin edebilirsiniz. Noterde yapılacak işlem daha seri ve çabuk halledilmektedir. Mahkemelerde yapılan işlemlerde zaman biraz daha uzayabilmektedir. Ödenecek harçlar vs açısından iki kurumda üç aşağı beş yukarı aynıdır. İşiniz çok acele ise Noterden alınacak veraset ilamı tavsiye edilir.

Noterden veraset ilamı almak için; veraset ilamı almak istediğinize yönelik bir dilekçe ile başvurun. Varsa elinizde ölene yani murise ait Nüfus Temsilciliği’nden aldığınız mirasçılarını gösterir vukaatlı nüfus kayıt örneğini ekleyin. Elinizde vukaatlı nüfus kaydı olmaması halinde  Noterler bu konuda size yardımcı olmakta ve bilgisayar (bilişim) ekranından vukaatlı nüfus kaydı çıkarabilmektedir. Ancak murisin ölümünün (örneğin 1939, 1945, 1955 vs) eski kayıtlı  dayanması halinde Noterler yerine Mahkemelere başvurmakta fayda olduğunu düşünmekteyim.

Mahkemelerden alınacak veraset ilamında uygulanacak işlemler; Nöbetçi Sulh Hukuk Mahkemesi’ne hitaben murisinizin ölüm tarihini beyan edip mirasçılık belgesini istediğinize dair bir dilekçe yazmanız gerekir. Dilekçe ekine Nüfus Müdürlüğü’nüzden aldığınız Vukaatlı Nüfus Kaydını (alamamanız halinde ilgili mahkemeden gerekli masraflar karşılanmak suretiyle talep edebilirsiniz) ekleyin. Dilekçenizi ve vukaatlı nüfus kaydınızı hazırladıktan sonra bulunduğunuz ilin Adliyesi’nde bulunan Hukuk Tevzii Bürosu’na  başvurun. Hukuk Tevzi Bürosu size ödemeniz gereken harçları ve eksiklikleri bildirecektir. İşleminiz tamamlandığında Hukuk Tevzii Bürosu’nca işleminizin yapıldığına dair UYAP üzerinden bir belge verilecektir. Bu belge üzerinde davanızın düştüğü Mahkeme ismi ve dosya numaranızı görebilirsiniz. İlgili mahkemeye müracat ederek dosyada herhangi bir eksiklik varsa tamamlayın (Geçmişe yıllara dayalı ölümler halinde bazen Mahkemeler tarafından tanık talep edilebilmektedir). Mahkeme duruşma gün ve saati konusunda sizi bilgilendirecektir ya da tebligat yolu ile duruşma gün ve saatini tebliğ edecektir.

Veraset ilamı davaları; ilk celsede halledibilen davalar olmakla birlikte dosya üzerinde işlem yapılarakta karara bağlanabilir. Bu durumunun istisnası yukarda bahsettiğimiz gibi murisin ölüm tarihin eski olması, şaibeli olması ve ispatlanmaya gerek duyulması durumlarıdır. Veraset ilamı alma görüldüğü gibi basit bir işlem olup istisnalar hariç tek başınıza hallebileceğiniz bir durumdur.

Kaynak: Medeni Kanun

691 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım