Hoşgeldiniz  

Venüs Atmosferinin Keşfi!!!

admin | 18 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Coğrafya, Genel, Uzay

Diğer gezegenlerden farklı olarak, Venüs’te hiçbir işaret bulunmaz. Her zaman özelliği olmayan, beyaz bir daire şeklinde görülmüştür. Ancak Güneş’e Dünya’dan daha yakın olduğundan, periyodik olarak tam Dünya ile Güneş’in arasından geçmesi her zaman ilgiyi çekmiştir. Bu tür durumlarda Venüs, Güneş’in yüzü boyunca hareket eden küçük siyah bir küre olarak görülür. Buna Venüs transiti (transit: ufak bir gökcisminin büyük bir gökcismi ile Dünya’nın arasından geçmesi, ç.n.) denilir.

l76l’de bir Venüs transiti gelmek üzereydi ve astronomlar bunu birbirinden çok ayrı yerlerden gözlemleyebilmek için Newfoundland ve St. Helena’ya keşif gezileri düzenlediler. Venüs’ün daire’sinin ilk kez Güneş’in kenarına dokunduğu zaman ve diğer taraftan terk ediş zamanı bu birbirinden çok ayrı yerlerden belirlendiğinde, Venüs’ün paralaksı saptamaları mümkün olacaktı. Böylece Güneş’inkiyle beraber Dünya’ya olan uzaklığı, Cassini’nin Mars’ın parataksını bulurken yaptığından daha kesin bir biçimde belirlenebilirdi.

Keşif gezisi hiçbir zaman gerçekleşmedi. Venüs’ün Güneş’in dairesine girip
çıktığı süre, herkesin hayal kırıklığına uğramasıyla beraber saptanamadı. Gözlemcilerden biri olan Rus Bilim Adamı Mihail Vasiliyeviç Lomonosov (1711 – 1765), bunun Venüs’ün atmosfere sahip olması yüzünden olabileceğine dikkat çekti. Atmosfer Venüs’ün hatlarını sanki Venüs tüylenmiş gibi örtüyor ve temas noktalarının belirlenmesini güçleştiriyordu. Ayrıca atmosferde kalıcı bir bulut tabakası varsa bu, hem Venüs’ün parlaklığının (çünkü bulut tabakası üzerine çarpan güneş ışığının çoğunu yansıtacaktı) hem de özelliği olmayışının açıklanmasını mümkün kılacaktı.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

268 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım