20 Aralık 2017

Vakumlu süpürge nasıl ve kim tarafından icat edildi?

Vakumlu süpürge nasıl ve kim tarafından icat edildi?

Vakumlu süpürge emiş gücü ile temizlik yapan elektrikli bir ev aletidir. 1869 yılında Ives McCaffey, Amerika’da el pompası ile çalışan süpürgeyi icat etti. 1901 yılında Hubert Booth, İngiltere’de elektrikle çalışan ilk vakumlu süpürgenin patentini aldı. 1908 yılında James Spangler, Amerika’da vakumlu dik portatif süpürgenin patentini aldı. 1993 yılında James Dyson torbasız siklon süpürgeyi piyasaya sürdü.

Vakumlu süpürge 1901 yılında Hubert Booth arafından İngiltere’de icat edilmişti. Birgün Hubert Booth bir tren vagonunun hava üfleme makinesi ile temizlenmesi  izliyordu. Booth, tozun havalandığını fakat yeniden vagonu düştüğünü ve vagonun aslında temizlenmediğini fark etti. Booth’un kafasında tuzu hapsedecek, filtreleme ve emiş gücünü kullanan bir makine yapma fikri oluştu. Booth’un ilk vakumlu süpürgesi çok büyüktü ve bir at tarafından çekilip öyle taşınıyordu. Benzinle çalışan bu makine temizlik yapılacak binanın dışına park ediliyor ve pencerelerden içeri alınan uzun hortumlarla temizlik yapılıyordu.

Vakumlu süpürgedeki elektronik motoru bir fanı çalıştırır. Fan havayı, hava çıkışından dışarı atar ve süpürge içinde kısmı bir vakum yaratır. Hava içeri emilirken kirleri ve tozları da içeri alır. Tozlu hava süpürgedeki torbaya girer, toz ve kir, torbada kalır ama hava, hava çıkışından dışarı atılır.

James Dyson, vakumlu süpürgesi tıkandığında ve emme gücünü kaybettiğinde sinirleniyordu. Dyson 15 yıl boyunca sürdürdüğü deneylerin ardından siklon süpürgeyi başarıyla icat etti. Siklon süpürge torbasızdı. İçeri emilen hava siklon yani hortum gibi dönmeye başlar. Toz parçacıkları süpürgenin içinde hızla dönerek duvarlara çarpar ve doğrudan hazineye düşer. Bu tip süpürgeler emiş gücünü asla kaybetmez. Kablosuz ev süpürgeleri ise 1979 yılında icat edildi.

Kaynak: İcatlar ve Mucitleri,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.