Hoşgeldiniz  

Uzun Yayların Kullanımı!!!

admin | 25 Şubat 2016 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, Savaş Sanatı

Gal halkı tarafından 13 yüzyılda icad edilen 1,8 metreden daha uzun ve 90 cm oklar atabilen mekanizmadır. Yenekli bir uzun yay okçusu, oku 228 m uzaklığa kadar atabiliyor ve hatta bu mesafe 319 m kadar çıkabiliyordu. Bu ortalama bir arbeletin atış mesafesinin iki katıydı ve daha da önemlisi, arbalet bir kere kurulabiliyorken uzun yay ile beş ya da altı kez atış yapılabiliyordu. Eğer uzun yaylı ve arbaletli eşit sayıda okçu birbiriyle karşılaşacak olması durumda, arbalet zayıf bir silah olduğundan kaybetme olasılığı daha yüksekti.

imagesCA7MK4YZ

Ancak uzun yayında kendi çapında dezavantajları vardı. Okçunun yayı germek ve okun tüyü okçunun kulağıyla bir hizaya gelene dek bu çekişi sabit tutmak için 40 ile 45 kgf arasında bir kuvvet sarf etmek zorunda olmasıydı. Bu güç ve önemli ölçüde eğitim gerektiren bir durumdu.

İngilizler bu silahın değerini anladı ve ingiliz uzun yay okçusu kıtasının eğitimini başlattı. Sonra da uzun yayı İskoçlarla 22 Temmuz 1298 yılında yapılan Falkirk savaşında kullanıldı.

crosman-wildhorn-bow-ok-yay_1

İskoç piyadelerinin mızrakları vardı, fakat uzun yaylarıyla ingiliz okçuları büyük mesafeden iskoçları vurdular ve yeterince asker öldürüldükten sonra geri kalanları düzensiz bir yoğun haline getirmek için çalıştılara.

İngilizler uzun yayı başka savaşlarda da kullandılar ve başka hiçbir ulus bu değerli olduu açıkça belli olan silahı edinmedi. Sonuç olarak bundan sonraki bir buçuk yüzyıl boyunca İngilizler büyük bir askeri güç oldular.

789 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım