Hoşgeldiniz  

Uzun Uçuşlarda Gidiş ve Geliş Saatlerinin Farklı Olmasının Nedenleri!!!

admin | 11 Kasım 2015 | Genel, Sağlık

 

Uzun uçuşlarda gidiş ve geliş saatlerin farklı olmasının nedeni atmosferdeki rüzgar akımları sebebiyledir. Uçaklar hareketleri için havadan kuvvet alırlar. Şayet dünyada rüzgâr olmasaydı, rüzgârsız bir havada değişik yönlere giden aynı tipte iki uçağın bir saatte kat edeceği mesafe aynı olurdu. Ancak rüzgârlı havalarda bu durum elbette değişmektedir. Eğer havaya göre aynı hızla giden uçakları düşünürseniz, (bu her uçak aynı yakıtı harcıyor demektir) rüzgârla aynı yönde giden uçak yere göre daha hızlı gidiyordur; çünkü hem uçak havaya göre belli bir mesafe kat eder, hem de rüzgâr havayı ve içindeki uçağı bir miktar ileriye taşır. Ama uçak, rüzgâra karşı uçuyorsa bu uçak diğer uçağa göre daha yavaştır. Basit bir örnek ile açıklamak gerekirse ; eğerİstanbul’dan Antalya’ya doğru kuvvetli bir rüzgâr esiyorsa, İstanbul-Antalya uçuşu daha kısa, Antalya-İstanbul uçuşu daha uzun sürer.

Atmosferde, özellikle uzun uçuşlarda gidiş ve geliş saatini önemli ölçüde etkileyen, jet stream adıyla anılan ve yerden 10-30 km yukarıdan esen güçlü hava akımları vardır. Bu hava akımları sürekli aynı yönde, batıdan doğuya doğru ve saatte 100 ila 400 km hızlarda eserler. Dünya yüzeyinden hissedilmeyen jet stream akımları ilk defa 2. Dünya savaşı sırasında bombardıman uçaklarıtarafından keşfedilmiştir.

Normal yolcu uçakları havaya göre ortalama 800 km/saat hızla uçarlar. Eğer doğuya doğru uçan bir uçak 200 km/saat hızla esen bir jet stream akımının içine girerse yeryüzüne göre hızı 1,000 km/saat olur. Eğer uçak tam ters yönde, batıya doğru giderse bu defa hızı yeryüzüne göre 600 km/saat olur. Bu, yolculuk süresi ve uçağın harcadığı yakıt olarak %66’lık bir fark anlamına gelmektedir.

Yolcu uçaklarının rüzgâra ters yönde gitmemek gibi bir alternatifleri yoktur. Uluslararası kurallar gereği uçaklar daha önceden belirlenmiş hava yollarını kullanabilirler ve ancak belli yüksekliklerde uçabilirler. Bu nedenle jet stream hava akımına karşı uçan uçaklar da var. Yani eğer uçuş rotanız bu hava akımlarına denk geliyorsa yolculuk süreniz de bu rüzgârın hızına bağlı olarak uzayıp kısalmaktadır.

1037 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım