28 Eylül 2014

Unesco Dünya Mirası Listesi’nde Yer Alan Pamukkale Nasıl Oluştu? Pamukkale’nin Tarihteki İlginç Hikayesi Nedir?

Unesco Dünya Mirası Listesi’nde Yer Alan Pamukkale Nasıl Oluştu? Pamukkale’nin Tarihteki İlginç Hikayesi Nedir?

Denizli ilimizde bulunan Pamukkale doğal oluşumlardan biridir. Denizli’ye yaklaşık 20 km mesafede olan Pamukkale Menderes nehri vadisinde yer alır. Unesco tarafından Dünya Mirası Listesinde yer alan Pamukkale Hierapolis Antik Kenti’nin de bulundu bir alandır. Laodikya antik kenti 7-8 km yakınında yer almaktadır.

Pamukkale; kaplıca suları tarafından çökertilmiş tortullu kayaç olan travertenlerden oluşan teraslardan meydana gelmiştir.

Gelelim Pamukkale’nin tarihte bilinen ilginç hikayesine; çok eski zamanlarda Çökelez Dağı eteklerinde, odunculuk yapan fakir bir aile yaşarmış. Bu ailenin bir de kız çocukları varmış. Fakat kız o kadar çirkinmiş ki onu gören herkes yolunu değiştiriyormuş. Bu kadar çirkin olmak kızın çok üzülmesine ve hergün ağlamasına neden oluyormuş. Birgün o kadar çirkinliğinden bunalmış ki Çökelez Dağı’na çıkmış ve kendini aşağıya bırakmış.

Çirkin kız içi su ve tortu dolu bir havuza düşmüş. Uzun süre baygın halde suyun içinde kalmış. O sırada atıyla oradan geçmekte olan Denizli Beyi’nin oğlu havuzda kanlar içinde yatan kızı görmüş. Görmesiyle kıza aşık olmuş, çünkü havuzun şifalı suyu çirkin kızı, güzel bir kız haline getirmiş. Delikanlı kızı atına bindirerek evine götürmüş. Kız iyileştikten sonra Denizli Beyi’nin oğlu ile evlenmiş ve mutlu bir evlilikleri olmuş. O günden sonra güzelleşmek isteyen kadınlar, kendilerini Pamukkale’nin şifalı sularına teslim ederlermiş.

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.