Hoşgeldiniz  

Uçan Balon’un Keşfi!!!

admin | 28 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel, Teknoloji

Hafif cisimler havada taşınabilir; hepimiz küçük tüylere, kara hindiba tohumlarına vb. dikkat etmişizdir. Eğer cisimler yeterince hafiflerse, havada kalmak için rüzgara ve yukarıya doğru hareket eden hava akımlarına (ya da kuşlarda, yarasalarda ve böceklerde olduğu gibi kas gücüne) bağlı olmak zorunda değillerdir. Yeterince hafif bir cisim tıpkı tahtanın suda yüzmesi gibi, gerçekten havada yüzebilir. Havadan daha hafif olduğu bilinen hiçbir katı ya da sıvı yoktur, fakat bazı gazlar öyledir.

İki Fransız kardeşin, Joseph Michel Montgolfier (l740-ı810) ve Jacques-Etienne Montgolfier’in (ı745-ı 799) aklına, sıcak havanın genişlediği ve bu nedenle aynı hacimdeki soğuk havadan daha hafif olduğu geldi. Bir miktar
sıcak hava hafif bir balonu doldurursa, sıcak hava, havada yüzebilir ve balonu da beraberinde taşıyacak kadar yukarı doğru itmeyi sağlayabilirdi. Aslında balon yeterince büyükse, bir insanı yukarıda taşıyabilecek kadar havada yüzme özelliği sergileyebilirdi.

Kardeşler, 5 Haziran ı783’te doğdukları şehrin pazar yerinde, çapı 10.5 metre olan ketenden bir torbayı sıcak havayla doldurdular. Balon 450 metreye kadar yükseldi ve lO dakikada ı,5 millik bir mesafe boyunca yüzdü. Sonra Paris’e gittiler ve ı9 Eylülde Benjamin Franklin’in de aralarında bulunduğu üç yüz bin kişilik bir kalabalığın önünde 6 millik bir uçuşu gerçekleştirmeyi başardılar. Balon sadece kendisini değil, içinde bu olaydan zarar görmeyen bir horoz, bir ördek ve bir koyunun bulunduğu bir sepeti de yukarı taşımıştı. Sonunda 20 Kasımda sıcak hava balonu, Fransız Fizikçi Jean François Pilatre de Rozier’i (1756-ı783) ve arkadaşını da havada taşıdı.

Onlar tarihte ilk balon kullanan pilotlardı. Bu arada sıcak hava balonlarını duyan Fransız Fizikçi Jacques-Cesa: Charles ( ı 746-ı823), sıcak havanın kısmen az bir havada yüzme etkisi yarattığını ve soğudukça bu özelliğini yitirdiğini fark etti. Ancak sepette yakılan bir ateş havayı bir süre daha sıcak tutmak için kullanılabilirdi. Cavendish tarafından incelenen hidrojen gazı, sıcak havadan çok daha hafifti ve daha fazla havada yüzme yeteneğine sahipti. Ayrıca bu özellik hidrojende kalıcıydı. 27 Ağustos ı783’te Charles ilk hidrojen balonunu yaptı ve sonunda bir tanesini havada yaklaşık 3 km yükselmek için kullandı. Bunu izleyen birkaç on yıl boyunca balon tutkusu neredeyse çılgınlığa vardı ve aynı zamanda bilimsel amaçlı kullanıldı.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

322 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım