Hoşgeldiniz  

Tutulan Değişken Yıldızların Keşfi!!!

admin | 28 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, Uzay

Daha önceleri değişken olan, yani sabit kalacağına sönükleşen ve parlayan birkaç yıldıza dikkat edilmişti. Keşfedilen ilk değişken yıldız Omicron
Ceti idi. 1596’da Alman Astronom David Fabricius (1564-1617) yıldızın ışık yoğunluğunun değiştiğine dikkat etti. Sonradan yıldıza Alman Astronom johannes Hevel (1611-1687; Hevelius olarak bilinir) tarafından Mira (“harika” anlamındaki Latince sözcükten) adı verildi. Bir başka değişken yıldız ise 1672’de İtalyan Astronom Geminiana Mantanari (1633- 1687) tarafından not edildi. Bu, daha çok Algol olarak bilinen (“gulyabani” anlamına gelen Arapça sözcükten; çünkü takımyıldızda Medusa canavarının başını temsil ediyordu) Beta Persei idi.

Algolün parlaklığı Mira kadar değişken değildi; fakat Mira’nın aksine Algol’ün parlayıp sönmesi oldukça düzenliydi. 1782 yılında Algol sağır-dilsiz İngiliz Astronom John Goodricke (1764-1786) tarafından incelendi. Goodricke, Algol’ün parlaklık değişimindeki düzenliliği açıklamak için yıldızın bizim görüş açımızda çevresinde dönen ve ışığının çoğunu gizleyerek periyodik olarak tutulmasını sağlayan soluk bir arkadaşı olabileceğini ileri sürdü. Bu konuda onun tamamen haklı olduğu kanıtlandı; fakat bütün değişken yıldızlar tutulmazlar. Örneğin Mira böyle bir yıldız değildir. Parlayıp sönmesi öylesine düzensizdir ki tutulma söz konusu olamaz.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

246 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım