28 Aralık 2017

Tutulan Değişken Yıldızların Keşfi!!!

Tutulan Değişken Yıldızların Keşfi!!!

Daha önceleri değişken olan, yani sabit kalacağına sönükleşen ve parlayan birkaç yıldıza dikkat edilmişti. Keşfedilen ilk değişken yıldız Omicron
Ceti idi. 1596’da Alman Astronom David Fabricius (1564-1617) yıldızın ışık yoğunluğunun değiştiğine dikkat etti. Sonradan yıldıza Alman Astronom johannes Hevel (1611-1687; Hevelius olarak bilinir) tarafından Mira (“harika” anlamındaki Latince sözcükten) adı verildi. Bir başka değişken yıldız ise 1672’de İtalyan Astronom Geminiana Mantanari (1633- 1687) tarafından not edildi. Bu, daha çok Algol olarak bilinen (“gulyabani” anlamına gelen Arapça sözcükten; çünkü takımyıldızda Medusa canavarının başını temsil ediyordu) Beta Persei idi.

Algolün parlaklığı Mira kadar değişken değildi; fakat Mira’nın aksine Algol’ün parlayıp sönmesi oldukça düzenliydi. 1782 yılında Algol sağır-dilsiz İngiliz Astronom John Goodricke (1764-1786) tarafından incelendi. Goodricke, Algol’ün parlaklık değişimindeki düzenliliği açıklamak için yıldızın bizim görüş açımızda çevresinde dönen ve ışığının çoğunu gizleyerek periyodik olarak tutulmasını sağlayan soluk bir arkadaşı olabileceğini ileri sürdü. Bu konuda onun tamamen haklı olduğu kanıtlandı; fakat bütün değişken yıldızlar tutulmazlar. Örneğin Mira böyle bir yıldız değildir. Parlayıp sönmesi öylesine düzensizdir ki tutulma söz konusu olamaz.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.