10 Şubat 2015

Türklerin Kullandığı Takvimler Hangileridir?

Türklerin Kullandığı Takvimler Hangileridir?

On İki Hayvanlı Takvim: Güneş yılı esaslıdır. Her yıla bir hayvan ismi verilmiştir. 12 ay kabul edilir. 1 yıl 365 gün ve 5 saatten oluşur. Türklerin kullandığı ilk takvimdir ve Çinliler, Tibetliler tarafından da kullanılmıştır.

Hicri Takvim: Ay yılını esas alır. Hz. Ömer zamanında kullanılmıştır. Hicret başlangıcı 622 kabul edilir. Bir yıl 354 günden oluşur. Ülkemizde 1926 yılında kaldırılmıştır. Bu takvim günümüzde sadece dini ay ve günleri belirlemek için kullanılır.

Celali Takvimi: Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah tarafından yaptırılmıştır. 1 yıl 365 gün ve 6 saatten oluşur. Başlangıç yılı 1079 yılı kabul edilir. Ayrıca Babürler tarafından da kullanılmıştır. Güneş yılı esas alınır ve İran kökenli bir takvimdir.

Rumi Takvim: Güneş yılı esas alınır. Bir yıl 365 gün ve 6 saatten oluşur. 1839 yılından itibaren Osmanlılarda mali işler için kullanılır. Başlangıcı hicret kabul edilir ve sadece mali işler için kullanılırdı.

Miladi Takvim: Güneş yılı esas alınır. 1 yıl 365 gün ve 6 saat olarak kabul edilir. Mısırlılar ve Romalılar tarafından geliştirilmiştir. Hz. İsa’nın doğum günü başlangıç kabul edilir. Yıl başı 1 Ocak kabul edilir. Ülkemizde 1 Ocak 1926’dan itibaren kullanılmaya başlanmıştır.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.