Hoşgeldiniz  

Türkiye’nin Rus Uçağını Düşürmesi Sonucu Rusya’nın Verdiği Tepkiler!!!

admin | 11 Aralık 2015 | Dünyadan, Ekonomi ve İş Dünyası, Genel, Ülkeler

1) Türkiye’nin Rus uçağını düşürmesi hakkındaki değerlendirmeler;

24 Kasım’da Putin, Ürdün Kralı Abdullah ile Soçi’de yaptığı görüşmede, Rus uçağının Türkiye tarafından düşürülmesiyle ilgili olarak “Yetkililerimiz hayatlarını riske atarak teröre karşı kahramanca savaşmaktadır… Rus uçağı ve pilotları, Türkiye için hiçbir şekilde tehdit teşkil etmedi. Bu çok açık. Burası çoğu Rusya kökenli militanların yoğun biçimde konuşlandığı dağlık bir bölge. Uçaklarımız, her an Rusya’ya geri dönebilecek teröristlere önleyici saldırılar düzenleme görevini yerine getiriyordu… Bugün olanlar, teröristlerin suç ortaklarının bizi arkamızdan bıçaklamasıydı. Bugün yaşananları başka bir biçimde tanımlayamıyorum” şeklinde konuştu. Putin, 26 Kasım tarihinde Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile düzenlediği ortak basın toplantısında Türkiye’nin vurulan uçağın kimliği hakkında bilgi sahibi olmadığı açıklamasını “saçmalık” olarak yorumladı. Rus uçakları üzerinde hangi devlete ait olduklarını gösteren işaretin olduğunu, ayrıca ABD ile varılan memorandum gereği operasyon öncesi Rus uçaklarının ne zaman nerede uçuş yapacağının önceden ABD’ye bildirildiğini, dolayısıyla da koalisyon üyesi Türkiye’nin bundan habersiz olma ihtimalinin kesinlikle olamayacağını belirtti.

meyve-sepeti

25 Kasım için planlanan Türkiye ziyaretini iptal eden Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Elimizdeki verilere göre, Rus uçağının düşürülmesinin provokasyona yönelik önceden planlanmış bir saldırı olduğuna inanıyoruz. Türkiye ile savaşacak değiliz ancak ilişkilerimizi ciddi şekilde gözden geçireceğiz” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Vladimir Titov, “Türkiye’nin önceden planlanmış olan bu provokatif eylemi, ikili ilişkilerde ciddi sonuçlara yol açacaktır ve yanıtsız bırakılmayacaktır” ifadelerini kullandı.

Savunmadan Sorumlu Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitriy Rogozin, Türk jetlerinin sınır ihlali gerekçesiyle Rus uçağını düşürmesini ‘terör eylemi’ olarak niteledi. Rogozin “Birileri bizi korkutmak istiyorsa, karakterimizi bilmiyor demektir ve tam ters etkiyle karşılaşacaktır. Suçlulardan intikam almak artık milli bir karakter taşıyor. Tüm dünyayı tehdit eden teröristlere karşı Suriye’de yürüttüğümüz operasyonlarda tüm hedeflerimize ulaşmak için her şeyi yapacağız. Suriye’de meşru bir şekilde bulunuyoruz ve herkes için ortak tehdit olarak saydığımız terörle yoğun biçimde mücadele ediyoruz. Suriye ordusuna ülkesini uluslararası terörizmden kurtarması için tüm desteğimizi vereceğiz” ifadelerini kullandı.

2) Türkiye’nin DAİŞ’e ve diğer terörist gruplara destek verdiğini yönünde üst düzey açıklamalar;

Putin,G20 Zirvesi’nde üstü kapalı olarak suçladığı Türkiye’ye yönelik açıktan DAİŞ’e destek olduğu şeklinde ağır eleştirilerde bulunmaya başladı. Putin’in en ağır yorumu “Bugün, teröristlerin suç ortakları tarafından sırtımızdan bıçaklandık” şeklinde oldu. Putin, 26 Kasım’da Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile görüşmesi sonrası yaptığı basın açıklamasında DAİŞ işgali altındaki Suriye topraklarından Türkiye’ye “canlı boru hattını” andırır şekilde varil dolu araç konvoyunun olduğunu ve bunun fotoğraflarını G20 Zirvesi’nde de gösterdiğini belirtti. Erdoğan’ın yakalanan kaçak petrollerin imha edildiği yönündeki açıklamasına karşılık “biz yakılan petrolün dumanını görmüyoruz” şeklinde yanıt verdi. Ayrıca Türkmen bölgesinde Türk savaşçıların ve hakkında arama kararı olan Rusya vatandaşı teröristlerin ne işi olduğu sorusunu yöneltti. 30 Kasım’da Paris’te düzenlenen Çevre Zirvesi’nde Türk tarafının talebine rağmen Erdoğan ile görüşmeyen Putin, Paris’ten ayrılmadan önce“Elimizde yeni kanıtlar var. Mesele, Suriye’deki Türkmen halkını savunmak değil. Türkmenler işin bahanesi. Uçağımızı bir daha emin oluyoruz ki Suriye’den İŞİD petrol kervanlarının rahatça Türkiye’ye girişini sağlamak için vurdular. Son günlerde ’emri Erdoğan vermemiş’ diyorlar. Bizim için bunun artık hiçbir önemi kalmadı.” açıklamasını yaptı. Moskova’nın terör konusunda Türkiye ile uzun zamandan beri problemleri bulunduğunu da dile getiren Putin, “Rusya’da ve özellikle Kafkaslar bölgesinde 8 bizimle savaşan teröristler çoğu zaman Türkiye’de peydahlanıyor. Burada Türkiye yönetimi himayesi altında bir süre saklandıktan sonra tekrar Rusya topraklarında belirerek terör eylemleri düzenliyor. Biz Türkiye yönetimiyle defalarca bu konuyu gündeme getirdik. Ama şimdiye kadar maalesef bu konuda da Türkiye’den yardım ve anlayış görmedik.” şeklinde konuştu.

rus-ordusunun-tatbikati-sona-erdi-2014-03-04_m

Medvedev, “Türkiye bu eylemiyle DAİŞ militanlarını koruduğunu gösterdi. DAİŞ’e ait işletmelerde üretilen petrol ürünlerinin sevkiyatına dâhil olan bazı Türk yetkililerinin bu süreçten elde ettiği doğrudan finansal çıkarlar göz önünde bulundurulduğunda, bu şaşırtıcı bir şey değil” dedi. 26 Kasım’da yaptığı bir diğer açıklamada Türkiye ile ortak projelerin rafa kaldırılmasını da kapsayabilecek adımların atılması için emir verdiğini açıklayan Medvedev, bu kararların Türkiye’den ithal edilen tarım ve gıda ürünlerinin kısıtlanmasını da kapsayabileceğini belirtti.

Lavrov, Çavuşoğlu ile yaptığı telefon görüşmesinde mevkidaşına Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge kurulması yönündeki Türkiye taleplerinin bölgedeki terörist grupların koruma altına alınması amacı taşıdığına dair şüphelerini aktardığını açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, “Türkiye’nin sivilleri değil, pilotumuza ateş edip öldüren ve sonra da ölüsü başında onu aşağılayan, kafa kesen teröristlerin koruyucusudur” şeklinde açıklamada bulundu.

Rusya’da yayın yapan Rossiya 1 kanalına konuşan Rusya Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev, “Türkiye’nin öyle ya da böyle uluslararası terörle etkileşim içinde olduğu aşikâr. Türkiye terörizmin faaliyetlerini geliştirdiği bir üs haline geliyor. Bu şartlar altında Türkiye ile tam anlamıyla bir işbirliği yürütmek Rusya’nın kendi ulusal güvenliğini tehlikeye ve riske atmasına neden olurdu” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Çeçenistan Başkanı Ramazan Kadirov, Türkiye’nin IŞİD ile mücadele etmediğini tam tersine terör örgütü ile ticaret yaptığını iddia etti. 3) Bir dizi yeni askeri tedbir kararı ve eylemler Suriye’nin Lazkiye kenti kuzeyindeki operasyonlara daha yoğun şekilde devam edilme kararı alındı.

25 Kasım’da Suriye’de Himeymim Askeri Üssüne yerden havaya füze sistemi S- 400’lerin yerleştirildi.

25 Kasım’da Rusya’nın Karadeniz Filosu’nun amiral gemisi ve Rus donanmasının en büyük hava savunma amaçlı iki savaş gemisinden biri olan “Moskova”, Türkiye-Suriye karasularının birleştiği noktada konuşlandırıldı. S-300’lere benzer hava savunma sistemlerine sahip olduğu belirtilen “Moskova”ya, herhangi bir tehdit algılamasına anında cevap vermesi emredildi.

25 Kasım’da bölgede operasyon düzenleyen bombardıman uçaklarına, havadan havaya ateş açma kabiliyetine sahip avcı uçaklarının da eşlik etmesi ve bunlara her hangi bir tehdit durumunda müdahale izninin verilmesi kararı alındı.

25 Kasım’da Rus Genelkurmayı, Suriye’de olası hava kazalarının önlenmesi için açılan kırmızı hat da dâhil olmak üzere TSK ile tüm ilişkileri askıya aldı.

26 Kasım’da Suriye’de Halep’in kuzeyinde bulunan Azez ilçesindeki göçmenlere giden yardım TIR’ları başta olmak üzere sivil araç konvoylarına hava saldırıları başlatıldı.

Türkmen bölgesine yönelik hava saldırıları yoğunlaştırıldı.

30 Kasım’da yüksek patlayıcılık özelliğine sahip bombalarla birlikte aynı zamanda kısa ve orta menzilli havadan havaya füzelere sahip Rus Su-34 bombardıman uçakları Suriye’deki operasyonlarda kullanılmaya başlandı. Söz konusu uçakların 60 kilometre yarıçapındaki hava hedeflerini vurabilme kapasitesine sahip olduğu açıklandı.

4) Ekonomik, kültürel, sosyal yaptırımlar ve eylemler;

24 Kasım akşamı Moskova’da bulunan Türkiye Büyükelçiliği binasına yönelik başlayan protesto gösterileri ertesi gün taşlı saldırıya dönüştü, elçilik önünde gerekli güvenlik önlemlerinin alınmaması dikkat çekti.

25 Kasım’da Türkiye’den beyaz et alımının 1 Aralık’tan itibaren durdurulmasına dair karar alındı. Piyasa düzenleyicisi kamu kuruluşu Rosselkhoznadzor, kararın kesinlikle siyasi olmadığını belirtti. Yasağın nedeni Türkiye’den alınan ürünlerin gıda güvenliği standartlarına uygun olmaması şeklinde açıklandı.

25 Kasım’dan itibaren Rus gümrüklerinde ihraç ürünlerinin geçişine gerekçesiz engeller çıkarılmaya başlandı. Türkiye’den ihraç edilen ürünler gümrüklerden birer birer geri gönderilmeye başlandı.

26 Kasım’da Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev, Türkiye’den gıda ithalatının başka ülkelere yönlendirilmesi için yoğun bir çalışma yürütüldüğünü, Türkiye’den yaş meyve ve sebze alımını durdurabileceklerini ve Türkiye’ye gönderilen tahıl ihracatının da başka ülkelere yönlendirebileceğini söyledi. Tkaçev, sebze alımında 10 alternatif ülkeler olarak İran, Fas, İsrail, Azerbaycan ve Özbekistan’ı gösterdi ve söz konusu ülkelere bu yönde teklif yöneltildiğini ve önümüzdeki haftalarda gıda ithalatına başlamaya hazır olduklarını belirtti.

26 Kasım’da Rus tarım ürünleri denetim kurumu Rosselhoznadzor yetkilisi Nikolay Filipenko, Türkiye’den gelen 16 ton narın Krasnodar bölgesinden geri çevrildiğini açıkladı. Ürünlerin, üzerlerinde tespit edilen Akdeniz meyve sineği nedeniyle iade edildiğini belirten Filipenko, ”Denetimler sonucunca ürünün tüketime uygun olmadığına kadar verildi” dedi.

Rus-kadın-askerler-1

26 Kasım’da Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketicileri Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) Türkiye’de üretilen çocuk giyim, mobilya, temizlik malzemesi gibi hafif sanayi ürünlerine ilişkin ‘kalite standardı şikâyetleri’ olduğunu duyurdu. Kurumdan yapılan açıklamada söz konusu ürünlerin ‘yüksek risk’ kategorisine alınabileceği belirtildi.

26 Kasım’da Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Aleksey Ulyukayev, “Türkiye’ye karşı alınabilecek ekonomik tedbirlerden biri, Türk ürünlerinin Rusya limanları ve hava sahasına girişinin yasaklanması olabilir” dedi. Rusya’nın Türkiye’ye getireceği ekonomik sınırlamaların Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kuralları çerçevesinde olacağını vurgulayan Ulyukayev, “Gümrük Tarifeleri ve Ticaret Genel Anlaşması’nın 21. maddesi, ulusal güvenlik tehdidi oluşması halinde, ülkelere ticaret ve hizmet alanında belirli sınırlamalara gitme hakkı veriyor. Biz de şu an tam olarak böyle bir durumu yaşıyoruz” dedi. Ulyukayev, ayrıca “Türkiye ile serbest ticaret bölgesi için yapılan hazırlıkları durdurmak zorundayız” açıklamasını yaptı ve Türk Akımı doğalgaz projesinde bazı kısıtlamalar olabileceğini, Akkuyu Nükleer Santrali projesinin de yaptırımlar dâhiline alınabileceğini belirtti.

26 Kasım’da Kırım Başbakan Yardımcısı Ruslan Balbek, Türk girişimcilerle yapılması planlanan 30 yatırım projesini askıya aldıklarını duyurdu.

Başta Belek olmak üzere, Kemer, Manavgat ve Alanya’da kış kampı yapan Rus spor takımları rezervasyonlarını iptal etti.

Putin ve Lavrov, Rus vatandaşları için güvenli bir ülke olmayan Türkiye’ye gidilmemesi yönünde çağrıda bulundu. Bu çağrının ardından 26 Kasım’da Rus tur operatörleri, Türkiye tatil paketlerini iptal etti. Daha önce tur satın almış Rus turistlerin yüzde 20’den fazlası, biletlerinin iptali için başvuruda bulundu. Türkiye’deki Rus turistlerin geri getirilmesi için ise boş uçak seferleri başlatıldı. Rusya Federal Turizm Ajansı Rosturizm Başkanı Oleg Safonov, Türkiye ile 11 turizm alanında yürütülen işbirliğinin Mısır’da olduğu gibi sona erdirileceğini açıkladı.

26 Kasım’da Rus Dışişleri’nden yapılan açıklamada “Türkiye’de terör tehdidinin varlığını koruması nedeniyle, Rus vatandaşlarına Türkiye’ye gitmemeleri yönündeki tavsiyemizi teyit ediyoruz. Özel sebeplerden dolayı şu anda Türkiye’de bulunan vatandaşlarımıza ise Rusya’ya dönmelerini tavsiye ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Havaalanlarındaki pasaport kontrollerinde Türk yolculara zorluklar çıkarılmaya, aşağılayıcı ve insanlık dışı davranışlarda bulunulmaya, eziyet edilmeye başlandı. 26 Kasım’da Tarım fuarına giden 60 iş adamının gözaltına alınıp mahkemeye çıkarıldıktan sonra insanlık dışı muamelelere maruz kalması buna ilk örneği oluşturdu. Yine aynı gün, inşaat firmasında çalışmak için Rusya’ya giden Türk işçiler, havalimanında 12 saat bekletildikten sonra ülkeye girişlerine izin verilmedi. Havalimanında yaklaşık 12 saat bekletilen Türkler, İstanbul’a geri gönderildi. Rusya vatandaşıyla evli bir Türk ise, eşinin doğumu için gittiğini fakat kendisinin de alınmadığını söyledi.28 Kasım’da ise Rusya Federasyonu’na bağlı bir kulübün davetlisi olarak bir seminere katılmak üzere Rusya’ya giden Dünya ve Avrupa Şampiyonu Milli Karateci Serkan Yağcı, havaalanında pasaportu alınıp yaklaşık 3-4 saat bekletildi. Ardından Rusya’ya girişine izin verilmediği bildirildi ve Türkiye’ye geri gönderildi. Tüm bu olanlara rağmen 30 Kasım’da Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı İgor Şuvalyov, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren uygulamaya geçecek vize rejimini değerlendirirken Rusya’ya gelmek isteyen Türkiye vatandaşlarına kısıtlama yapmayı planlamadıklarını belirtti.

27 Kasım’da Rus Dışişleri Bakanlığı, iki ülke arasındaki vize muafiyetini 1 Ocak’tan itibaren iptal edileceğini açıkladı.

27 Kasım’da Rusya Kültür Bakan Yardımcısı Alla Manilov, Tataristan, Başkurdistan, Altay Cumhuriyeti, Tuva Cumhuriyeti, Hakasya ve Saha Cumhuriyeti başkanlarına birer telgraf gönderilerek TÜRKSOY ile vakit kaybetmeden temaslarını durdurmalarının önerildiğini açıkladı.

28 Kasım’da Putin Türkiye’ye yönelik yeni bir emre kadar yürürlükte kalacak olan 6 yaptırım kararını onayladı: – Rusya hükümetinin listesinde yer almayan işverenlerin 1 Ocak 2016’dan itibaren, söz konusu işverenlerle 31 Aralık 2015’ten sonrası için anlaşma ve sözleşmesi bulunmayan Türkiye Cumhuriyeti uyruklu vatandaşlarının istihdam edilmesinin yasaklanması  – Bazı Türkiye menşeli ürünlerin Rusya’ya girişini öngören dış ekonomik işlemlerin yasaklanması veya kısıtlanması. Ülkeye ithalatı yasaklanan ürünlerin, Rusya hükümeti tarafından belirleneceği ayrıca ifade edildi. – Tur operatörlerinin Türkiye’yi ziyareti öngören tur paketlerini Rusya vatandaşlarına satışını durdurması. – İki ülke arasında charter uçuşlarının durdurulması. – Azak Denizi ile Karadeniz’in Rusya sahasında Türk gemilerinin yasadışı olarak bulunması ve hareketinin önlenmesi için limanlarda kontrolün artırılması. – Güvenliğin sağlanması amacıyla Rusya topraklarında Türk kamyon ve TIR sürücülerinin faaliyetine yönelik denetimin arttırılması.

28 Kasım’da Rus güvenlik güçleri Akkuyu Nükler Santrali’nde çalışmak üzere Rusya’nın Kaluga bölgesindeki Obninsk şehrinde Moskova Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi’nde eğitim alan Türklerin kaldığı bir devlet yurduna K9 köpekleri ile girerek baskın yaptı. Güvenlik güçlerinin uyuşturucu şüphesiyle yurtta arama yaptığı bildirildi. Öğrencilerin odaları tek tek arandı, öğrencilere uyuşturucu kullanıp kullanmadıkları ile ilgili sorular yöneltildi, profil resimleri çekildi, kan ve idrar tahlili yapıldı. Aynı zamanda Saratov kentinde yaklaşık 100 Türk öğrencinin kaldığı üniversite yurduna da baskın yapıldığı aktarıldı. Yurtta kalan 20’ye yakın öğrencinin gözaltına alındığı daha sonra küçük boş kâğıtlara imza atmaları sonrasında bazılarının serbest bırakıldığı iddia edildi. Bunlara ek olarak Yüksek Teknolojiler Enstitüsü yönetiminin okulda eğitim gören Türk öğrencilere ülkeden ayrılmalarını istediği iddia edildi. Türk öğrencilerin 2-7 Aralık tarihlerinde Rusya’dan ayrılmaları, aksi takdirde kaçak durumuna düşecekleri ve zorla sınır dışı edilecekleri öne sürüldü. Diğer taraftan mübadele anlaşmasıyla Türkiye’de okuyan Rus öğrencilere Rusya’ya geri dönmeleri konusunda talimat verildi (resmi bilgi değildir). Tüm bu olanlara karşın 30 Kasım’da Rusya Eğitim Bakanı Dmitriy Livonov, Rusya’da eğitim gören Türk öğrencilere hiçbir sınırlama getirilmeyeceğini, aksine iki ülke arasındaki gerilimden etkilenmemeleri ve olası provokasyonlardan korunmaları için gereken tedbirlerin alınacağını açıkladı.

30 Kasım’da Rusya Başbakan Yardımcısı Olga Golodets, 2016 yılında yapılması planlanan Rus-Türk Kültür Yılı programının iptal edileceğini açıkladı.

Kaynakça: http://www.erusam.com/images/dosya/ERUSAM_Analiz_Su24_krizi_tekin_aycan.pdf

991 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım