Hoşgeldiniz  

Türkiye’nin Bölgesel Kalkınma Projeleri Nelerdir?

admin | 23 Nisan 2016 | Coğrafya, Ekonomi ve İş Dünyası, Genel

Türkiye’de kalkınma projesi adına 5 büyük proje bulunmaktadır ve bu konuda çalışmalar başlamış ya da devam etmektedir. Bu projeler;

DAP yani Doğu Anadolu Projesi,

DOKAP (Doğu Karadeniz Bölgesel Gelişim Projesi,

GAP yani Güneydoğu Anadolu Projesi,

ZBK yani Zonguldak, Bartın, Karabük projesi,

Yeşilırmak Havza Gelişim Projesidir.

gap2

Bu projelerden GAP yani Güneydoğu Anadolu Projesi uygulama aşamasında diğerleri ise sadece fizibilite raporları hazırlanmış durumdadır.

GAP Projesi: ülkemizin güneydoğusunda yer alan; Adıyaman, Batman, Şanlıurfa, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt ve Şırnak illerini içermektedir. Güneydoğu Anadolu Projesi’nin önemli bir kısmı tamamlanmıştır. GAP’ın temel hedefi, bölgenin gelir düzeyini ve hayat standartlarını yükselterek kırsal alanlardaki verimliliği ve istihdamı artırmaktır. Çok amaçlı bir proje olan GAP ile sosyal istikrar, ekonomik büyüme ve milli kalkınma hedeflenmektedir.

ataturk-baraji-nerde-0daf38

Proje; sulama, elektrik, enerji, tarım, kırsal ve kentsel altyapı, ormancılık, eğitim ve sağlık gibi alanları kapsar. Gap ile hayata geçen hidroelektrik santral projeleri; Karakaya, Atatürk, Kralkızı, Karkamış, Dicle, Birecik, Batman’dır. GAP’ın toplam enerji üretimi 18,7 milyar kw/hdır. En fazla elektrik enerjisi üreten barajımız Atatürk barajıdır.

GAP ile 7 ilde hava alanı, Şanlıurfa’da ise Türkiye’nin en büyük uluslar arası kargo havalimanı inşa edilmiştir. 1995 yılından itibaren sulamanın başladığı Şanlıurfa-Harran Ovası’nda sulama başlamadan önce kişi başına düşen katma değer 596 dolar iken, 2004 yılında bu değer 1.135 dolar olarak gerçekleşmiştir. Bölgenin sulu tarıma açılması ile sanayide önemli gelişmeler meydana gelmiştir. 1995-2001 yılları arasında sanayi tesislerinin sayısı yaklaşık iki katına çıkarılmıştır.

2463 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Türkiye’nin Bölgesel Kalkınma Projeleri Nelerdir? için 1 yorum

  1. etüthane dedi ki:

    Güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler.

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım