09 Ocak 2016

Türkiye’de Yetişen Yumrulu Bitkiler, Baklagiller ve Seracılık Nelerdir?

Türkiye’de Yetişen Yumrulu Bitkiler, Baklagiller ve Seracılık Nelerdir?

Türkiye’de yumrulu bitkiler denildiğinde akla patates, soğan ve sarımsak gelir.

soğanSarimsakSepet

Soğan-Sarımsak: Türkiye’de bütün bölgelerde yetişebilir. Soğan; Bursa, Amasya ve Çorum’da en fazla yetişir. Sarımsak ise Balıkesir, Kastamonu, Elazığ ve Gaziantep’de yetişir.

tatli-patates-tokat-a-uyum-sagladi-5263496_9491_o

Patates: en çok İç Anadolu ve Ege bölgesinde yetişir. Yetişme döneminde su ister. Temel besin maddesi, hayvan yemi ve ispirto yapımında kullanılır. Ülkemizde buğdaydan sonra en fazla tüketilen üründür.

5223

Seracılık: sıcaklık kontrol altına alınıp intansif yani modern tarım metotları kullanılarak yapılır. En fazla Akdeniz kıyılarında görülür. Nedeni kışın ılık geçmesi ve seraları ısıtma maliyetinin düşük olmasıdır. Turfandacılık da ise doğal yetişme ortamında meyve ve sebzelerin mevsiminden önce yetiştirlimesidir.

Balkagiller’e bakıldığında; mercimek, nohut ve fasülye akla gelir.

nohut

Nohut: yarı kurak iklim şartlarında yetişebilir, bu nedenle en fazla İç Anadolu’da yetiştirilir. Baklagiller içerisinde en fazla üretim miktarına sahiptir.

TuumlrkiyedeFasuumllyeUumlretimiTaze-2012_zpsdb4e0408

Fasulye: Ege ve İç Anadolu bölgesinde yetişir. Ekim alanı dağınıktır. İç Anadolu’da sulanabilir alanlarda rahatlıkla yetişir.

Mercimek: Güneydoğu Anadolu’da en çok kırmızı mercimek yetişir. Yeşil mercimek ise en çok İç Anadolu bölgesinde yetişir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.