Hoşgeldiniz  

Türkiye’de Yetişen Tahıl Tarım Ürünleri Nelerdir?

admin | 09 Ocak 2016 | Coğrafya, Ekonomi ve İş Dünyası, Genel

Türkiye’de tahıllar ekili alanlarda en çok yetiştirilen üründür. Bunun nedeni geniş alanlarda etkili olan karasal iklimden kaynaklanır.

bugday-uretimi

Buğday: Ülkemizde en çok üretilen tahıldır, yetişme döneminde serin ve yağışlı, olgunlaşma döneminde ise sıcak ve kurak bir hava ister. İklim koşullarındaki değişim görülmesi nedeniyle tahıl üretimi yıllara göre büyük dalgalanma gösterir. Yağışın arttığı yıllarda buğday verimi artarken, yağışın azaldığı yıllarda buğday verimi düşer. Ege ve Akdeniz kıyılarında çok gelir getiren ürünler tercih edildiğinden, Karadeniz’in yağışlı olması ve Doğu Anadolu’da ise düşük sıcaklıklar nedeniyle fazla yaygın değildir. İç Anadolu bölgesi tahıl tarımında ilk sırada yer alır.

Tc01

Çavdar: yüksek kesimlerde yetişir. Serin bir iklim ister, yüksek sıcaklıktan zarar görür. Ekim alanı ve üretim miktarının az olasının nedeni ekonomik değerinin az olmasıdır. Daha çok hayvan yemi üretiminde kullanılır. En çok İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgesinde yetiştirilir.

www.erguven.net-Turkiye_Ekonomik_Cografyasi_(47)

Arpa: Buğdayın yetişebildiği yerlerde yetişir. Sıcak ve soğuğa buğdaya göre daha dayanaklıdır. Bira endüstirisinde ve hayvan yemi olarak kullanılır. İç Anadolu Bölgesinde birinci sırada, Güneydoğu Anadolu ikinci sırada yer alır.

Tp01

Pirinç (Çeltik): bol su ve sıcaklık ister yetişme döneminde. Ekim alanı fazla olmasına rağmen devlet kontrolünde ekilir. Çünkü sulak yerlerde yetiştiği için bazı yerlerde sıtma hastalığına sebep olabilmektedir.

Ergene Havzası, Batı Karadeniz, Ege’de vadi tabanları, İç Anadolu’da Kızılcahamam, Beypazarı çevresi, Diyarbakır Havzası, Kars-Arpaçay yöresinde yetiştirilir. Yeteri kadar ihtiyacı karşılamadığı için ithal edilir. Yetiştirilirken insan emeği yoğun gereksinim duyulur. En fazla Marmara’da daha sonra Karadeniz’de görülür.

TrkiyedeYulafretimi-2004_001

Yulaf: iklim koşullarına çok dayanaklıdır. Gıda ve yem endüstrisinde kullanılır. İç Anadolu, Marmara ve Akdeniz’de yaygındır.

TrkiyedeMsrHaslretimi-2004_001

Mısır: İlkbahar ve yaz aylarında yağışlı iklim veya nemli toprak ister yani bir diğer ifadeyle fazla su ve sıcaklık ister. Ekim alanı en fazla Karadeniz olmasına rağmen verim düşük olduğundan üretimin en fazla olduğu bölge Akdeniz’dir. Bu nedenle Karadeniz ikinci sırada yer alır.

Karadeniz bölgesinde mısır kendi içerisinde fazla tüketildiği için ticarete fazla katkısı yoktur. Son yıllarda sanayi bitkisi olarak kullanıldığından Akdeniz’de üretimi artmıştır.

2011 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım