09 Ocak 2016

Türkiye’de Yetişen Sebzeler Nelerdir?

Türkiye’de Yetişen Sebzeler Nelerdir?

Türkiye’de iklimin çeşitliliği nedeniyle sebze çeşidi fazladır. Bu nedenle sebze tarımı yaygın ve çok çeşitlidir. Sebzelerin bölgeler arasında farklılık göstermesinin nedeni; yükselti farklılığı, güneşlenme süresi, sulama olanakları, yazların sıcak ve uzun olmasıdır.

8a26b01d-ef5c-4b90-810a-52055e4a6157

Sebzelerin olgunlaşması sıcaklığa bağlı olarak bölgeden bölgeye farklılık gösterdir. Bu nedenle farklı iklim çeşidine göre farklı sebze yetiştirilir. Sebze yetişrilen alan çok dar olmasına rağmen genellikle modern yöntemler kullanıldığından verim yüksetir.

images (1)

Sebze tarımı bütün bölgelerde yapılmaktadır. Ancak; Karadeniz’de güneşlenme süresinin yetersiz olması ve engebenin fazlalığı, Doğu Anadolu’da engebenin fazlalığı, yazların geç başlaması, yaz sıcaklığının yetersiz olması, İç Anadolu’da ise yaz kuraklığının enken başlaması ve sulamanın yetersiz olması tarımı olumsuz etkiler.

497c39e6-6054-45a6-85c9-979aaf4e97ea

En çok Akdeni, Ege ve Marmara bölgelerinde gelişme gösterir. Sıcaklığın düşük olması nedeniyle en az Doğu Anadolu bölgesinde üretim yapılır. Akdeniz ve Ege seracılıkta gelişmiştir. Bu bölgelerimizde seracılığın maliyeti de düşüktür.

Sulama imkanının gelişmesi ile Güneydoğu ve İç Anadolu bölgelerinde üretim alanları genişlemektedir. Üretilen sebzenin bir kısmı konserve, dondurulmuş gıda ve yaş olarak ihraç edilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.