21 Mart 2015

Türkiye’de Volkanik Olaylar Sonucu Oluşan Dağlar Hangileridir?

Türkiye’de Volkanik Olaylar Sonucu Oluşan Dağlar Hangileridir?

 

Volkanik dağlar yerin derinlerindeki magmanın yeryüzünün zayıf ve çatlak kısımlarından yer yüzüne çıkması sonucu oluşan ve genel olarak tek dağdan ibaret dağ çeşididir.

Volkanik dağlar; doğu anadoluda Van Gölü’nün kuzeyinde kuzeydoğu-güneybatı yönlü bir hat üzerinde sıralanmıştır. Bunlar büyük Ağrı, Küçük Ağrı, Tendürek, Süphan, Nemrut’tur. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin tek volkanik dağı ise Karacadağ’dır.

İç Anadolu’daki volkanlar bölgenin güneyinde kuzeydoğu-güneybatı yönlü hat üzerinde oluşmuştur. Erciyes, Melendiz, Hasan Dağı, Karacadağ ve Karadağ buna örnektir.

Kars-Ardahan, Nevşehir-Ürgüp, Manisa-Kula ve Hatay-Hassa çevrelerinde yeni lav ve tüf platoları bulunur. Ürgüp-Göreme yöresindeki peri bacalarının oluşumunu sağlayan Erciyes Dağı’ndan çıkan tüflerdir.

Doğu Anadoluda; Erzurum-Kars bölümündeki Kısır Dağı, Allahuekber Dağı ve Kargapazarı Dağları ile İç Anadolu Bölgesi ve Batı Karadeniz Bölümü arasında yer alan Köroğlu ve Işık dağlarında volkan konilerine rastlanmaktadır.

Volkanlardan çoğunlukla kül, kum, çakıl gibi katı maddelerin püskürtmesi ve birikmesi sonucunda tüf konileri oluşur. Bu şekiller Nevşehir-Ürgüp, Manisa-Kula ve Konya-Karapınar çevresinde yaygındır.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.