Hoşgeldiniz  

Türkiye’de Volkanik Olaylar Sonucu Oluşan Dağlar Hangileridir?

admin | 21 Mart 2015 | Coğrafya, Genel

 

Volkanik dağlar yerin derinlerindeki magmanın yeryüzünün zayıf ve çatlak kısımlarından yer yüzüne çıkması sonucu oluşan ve genel olarak tek dağdan ibaret dağ çeşididir.

Volkanik dağlar; doğu anadoluda Van Gölü’nün kuzeyinde kuzeydoğu-güneybatı yönlü bir hat üzerinde sıralanmıştır. Bunlar büyük Ağrı, Küçük Ağrı, Tendürek, Süphan, Nemrut’tur. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin tek volkanik dağı ise Karacadağ’dır.

İç Anadolu’daki volkanlar bölgenin güneyinde kuzeydoğu-güneybatı yönlü hat üzerinde oluşmuştur. Erciyes, Melendiz, Hasan Dağı, Karacadağ ve Karadağ buna örnektir.

Kars-Ardahan, Nevşehir-Ürgüp, Manisa-Kula ve Hatay-Hassa çevrelerinde yeni lav ve tüf platoları bulunur. Ürgüp-Göreme yöresindeki peri bacalarının oluşumunu sağlayan Erciyes Dağı’ndan çıkan tüflerdir.

Doğu Anadoluda; Erzurum-Kars bölümündeki Kısır Dağı, Allahuekber Dağı ve Kargapazarı Dağları ile İç Anadolu Bölgesi ve Batı Karadeniz Bölümü arasında yer alan Köroğlu ve Işık dağlarında volkan konilerine rastlanmaktadır.

Volkanlardan çoğunlukla kül, kum, çakıl gibi katı maddelerin püskürtmesi ve birikmesi sonucunda tüf konileri oluşur. Bu şekiller Nevşehir-Ürgüp, Manisa-Kula ve Konya-Karapınar çevresinde yaygındır.

2621 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım