07 Ocak 2016

Türkiye’de Tarım Metotları Nelerdir?

Türkiye’de Tarım Metotları Nelerdir?

Türkiye’de; ekstansif, intansif, nadaslı, organik tarım ve seracılık tarımı uygulanmaktadır.

Ekstansif (Yaygın) Tarım: Bu sistem Doğu Anadolu, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da uygulanır. Tarım alanlarının geniş olduğu, nüfus yoğunlunun fazla olmadığı ülkelerde ve bölgelerde yaygın olarak kullanılan metottur. Gelişmemiş ülkelerin uyguladığı yöntemdir. Bu metot uygulanırken toprak yoğun bir şekilde işlenmez. İklim şartlarına göre verimde değişiklik olabilir. Daha çok tahıl ürünleri yetiştirilir.

organik-tarim-1

İnsantif (Yoğun) Tarım: en çok Ege, Marmara ve Akdeniz bölgesinde uygulanır. Modern tarım metodudur. Nüfus yoğunluğunun fazla, tarım alanlarının sınırlı olduğu ülkelerde ve bölgelerde birim alanlardan en yüksek verim elde etme amaçlanır. Bunun için sulama, gübreleme, tohum ıslahı ve makine kullanımı gibi verimi arttıran tüm yöntemler uygulanır.

indir

Organik Tarım: amaç olarak toprak ve su kaynakları ile havayı kirletmeden çevre, bitki, hayvan ve insan sağlığını korumaktır. Organik tarım: üretimde kimyasal girdi kullanmadan, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sentifikalı tarımsal üretim biçimidir.

seracilik-el-kitabi3

Seracılık: Kış sıcaklıklarının yüksek ve güneşli gün sayısının fazla olduğu Akdeniz ve Ege kıyılarında yaygın olarak kullanılır. Toprağın üstünün cam veya plastik malzemelerle kapatılarak sıcaklık faktörünün kantrol altına alınmaya çalışıldığı tarım yöntemidir.

images (3)

Nadaslı Tarım: İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da görülür ve uygulanır. Ekim yapılmayan yılda tarla sürülerek havalandırılır. Yağışların yetersiz olduğu ve sulama yapılamayan yerlerde uygulanır. Tarım alanlarının dinlendirilmesi amacıyla bir yıl süreyle boş bırakılması işlemidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.