10 Ocak 2016

Türkiye’de Kümes Hayvancılığı, İpek Böcekçiliği ve Arıcılığın Gelişimi!!

Türkiye’de Kümes Hayvancılığı, İpek Böcekçiliği ve Arıcılığın Gelişimi!!

Türkiye’de kümes hayvancılığında; tavuk, ördek, kaz ve hindi yetiştirilir. Kuluçka makineleri ve yem endüstrisi sayesinde tavukçuluk son yıllarda büyük kent çevrelerinde daha yoğun olarak görülür. Kümes hayvancılığının en gelişmiş olduğu bölge Ege ve Marmara bölgesidir.

kümes hayvancılığı

Beyaz et ve yumurta ihtiyacını karşılamak için modern tavuk çiftlikleri kurulmuştur. Kümes hayvancılığı genel olarak iklim ve yer şekillerinden etkilenmez, tavukçuluğun yaygınlaşmasında beyaz et ve yumurta üretiminin ucuza mal edilmesinin de etkisi vardır.

DSC_7944

Arıcılık: Dağlık ve yaylalık yörelerde gelişme gösterir. Ülkemizde bitki çeşitliliğinden dolayı arıcılık faaliyetleri gelişmiştir. Özellikle Muğla ve çevresinde yapılır. Bal üretiminde Ege birinci, Karadeniz ikincidir. Arılar tozlaşmayı sağladığından tarımda ve seralarda üretimi arttırmak için kullanılır. Yüksek yerlerde yapılmasının sebebi tarımsal ilaçlardan korumaktır. Rize’de şifalı anzer, Hakkari’de çiçek balı ve Muğla çevresinde çam balı ekonomik değeri yüksek bal türleridir. Ülkemizde üretilen balın tamamına yakını yurt içinde tüketilir, çok azı ihraç edilir.

770

İpek Böcekçiliği: Bursa çevresinde en fazladır. Türkiye’de dutlukların geniş yer kapladığı Güney Marmara’da gelişmiştir. İpek böcekçiliği ülkemizde eski önemini kaybetmiştir. Bunun nedeni ipeğin pahalı olması ve suni ipek kullanımının yaygınlaşmasıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.