10 Ocak 2016

Türkiye’de Kaç Çeşit Balıkçılık Türü Vardır?

Türkiye’de Kaç Çeşit Balıkçılık Türü Vardır?

Türkiyede üç balıkçılık türü bulunmaktadır. Deniz balıkçılığı, tatlı su balıkçılığı, kültür balıkçılığından oluşur.

kulturbalikciligi

Kültür balıkçılığı: temiz akarsu boylarında özel yapılmış tel örgülü havuzlarda yapılan balık üretim işine kültür balıkçılığı denir. Çoğunlukla alabalık yetiştirilir. Yıl boyunca üretilir. En çok Ege bölgesinde yapılmaktadır. Bu nedeni girinti ve çıkıntılı kıyıların yarattığı avantajdır.

20120305_lodos-karadeniz-i-terk-etti-balik-fiyatlari-normale-donuyor

Deniz balıkçılığı; Ülkemizde görülen en yaygın balıkçılık türüdür. Karadenizde en fazla yapılır. Bunun nedeni yer şekillerinin engebeli olmasından dolayı ekonomik etkinliklerin sınırlı olmasıdır. Marmara bölgesinde, boğazlarda avlanmanın kolay olması ve talebin fazla olması balıkçılığı geliştirmiştir. Deniz balıkçılığı daha çok kıyı balıkçılığı şeklindedir.

47211

Tatlı su balıkçılığı; Tatlı su gölleri ve barajlarda yapılır. Göllerin bir kısmının tuzlu aılı ve sodalı oluşu örneğin Burdur, Acıgöl, Van gölü, Tuz gölü gibi, akarsuların debilerinin düşük, rejimlerinin düzensiz ve kirlilik oranının yüksek olması tatlı su balıkçılığını olumsuz etkilemektedir. Eğirdir, Beyşehir, Ulubat, İznik, Çıldır ve Keban tatlı su balıkçılığı alanında en önemli göllerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.