Hoşgeldiniz  

Türkiye’de Enerji Kaynakları!!!

admin | 07 Şubat 2016 | Coğrafya, Genel

Türkiye de her geçen gün enerji ihtiyacı ve tüketimi artmaktadır. Enerjinin ekonominin bir girdisi olması, enerjiyi daha ucuza mal etmek zorunluluğunu beraberinde getirmiştir. Bu durum enerji kaynakları arasındaki rekabeti arttırmıştır.

Ülkemizde enerji ihtiyacı çok çeşitli kaynaklardan karşılanmaktadır. 2006 yılında enerjinin %45,7 doğal gaz, %25 su gücü, %18,3 linyit, %8 taş kömürü, %3 diğer kaynaklardan karşılanır. Son yıllarda özellikle petrol ve doğal gaz gibi enerji kaynalarının toplam üretim içindeki payının artması enerji maliyetini arttırmaktadır.

indir

Eletrik Enerjisine bakıldığında;

  2004 (106 kWh) 2005 (106 kWh) 2006 (106 kWh)
Taş kömürü 119981 132462 142166
Fuel-Oil 66899 51207 42324
Linyit 224495 299463 324329
Motorin 73 25 577
Hidrolik (su) 460837 395605 442442
Doğal gaz 622418 734449 806912
Diğer 12280 6351 4248

TrkiyedeEnerjiKaynaklarnnDal_001

Üretilen elektrik enerjisi en fazla sanayide kullanılırken en çok eletrik tüketen bölgeler; Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu bölgesidir. Enerji Kaynkalarına bakıldığında;

Linyit: Türkiye III. Jeolojik zamanda oluştuğu için linyit yatakları bakımından oldukça zengindir. Yaygın olarak hemen her bölgede çıkarılır. Ege bölgesi linyitleri oldukça kalitelidir. Manisa’da Soma, Kütahya’da Tavşanlı, Tunçbilek ve Değirmisaz, Amasya’da Çeltek, Kahramanmaraş’ta Afşin, Elbistan, Ankara’da Çayırhan, Beypazarı, Erzurum, Çan en önemli çıkarım yerleridir. Rezervi fazla olan bazı linyit havzalarında termik santraller kurularak elektrik enerjisi elde edilir.

Başlıca termik santraller; Afşin-Elbistan termik santrali, Soma termik santrali, Seyitömer termik santrali, Yatağan termik santrali, Tunçbilek termik santrali, Çan termik santrali,

enerji_kaynaklari

Taş kömürü: taş kömürü I. Jeolojik zamanda oluşmuş kayaçlardır. Ülkemiz III. Jeolojik zamanda oluştuğu için taş kömürü yatakları bakımından zengin değildir.

Türkiye’de, Amasya-Ereğli arasında çıkarılır.

Demir-çelik sanayisinde kullanılır. Taş kömürü demir-çelik sanayisinde enerji kaynağı olarak kullanıldığı için bu işletmeler taş kömürü yataklarına yakın yerlerde kurulur.

Yeterli olmadığı için başka ülkelerden ithal edilir. Taş kömürlerinin tüketildiği başlıca yerler; Ereğli ve Karabük demir-çelik tesisleri, trenler ve gemiler, Çatalağzı elektrik santrali,

Petrol: Kullanım alanı oldukça geniştir. İhtiyacımızın yaklaşık %10’u Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden karşılanır. %90’ına yakını ithal edilir. Güneydoğu’da; Batman(Raman, Garzan, Botan), Adıyaman-Kahta, Siirt, Diyarbakır, Şanlıurfa’da çıkarılır.

Ülkemizde ham petrolün arıtılması için rafineriler kurulmuştur. Bunlar; Batman, Aliağa, İpraş, Ataş, Orta Anadolu rafinerisidir.

turkiye-enerji-kaynaklari

Doğal Gaz: Türkiye’de doğal gaz bakımıdan fakir bir ülkedir, Hamitabat ve Çamurlu çevresinde doğal gaz yataları bulunur. İhtiyacı karşılamak için Rusya ve İran’dan doğal gaz ithal edilmektedir. Doğal gaz ile elektrik elde ettiğimiz santraller;

Hamitabat (Kırklareli), Ambarlı-İstanbul, Ovaakça-Bursa,

Türkiye’nin ilk ve tek doğal gaz depolama tesisi Silivri’de yapılmıştır. Ülkemiz için ekonomik ve siysi öneme sahip boru hatları şunlardır;

Mavi Akım doğal gaz boru hattı, Bakü-Ceyhan petrol hattı, Türkenistan-Türkiye-Avrupa doğal gaz boru hattı, Irak-Türkiye petrol boru hattı, Nabucco doğal gaz boru hattı,

Jeotermal Enerji: Yer altındaki sıcak sulardan ya da su buharında elde edilir. Türkiye genç oluşumlu olduğu için fay hatları yaygındır. Bu yüzden jeotermal enerji potansiyeli yüksektir. Türkiye’nin jeotermal elektrik santrali Denizli-Sarayköy ve Aydın-Germencik’te bulunmaktadır.

Rüzgar enerjisi: Ülkemizde rüzgarlar en çok Marmara Bölgesi’nde, boğazlar çevresinde etkilidir. Küçük çapta rüzgar gücünden yararlanılır. İzmir’de özellikle Çeşme’de Türkiye’nin ilk enerji santrali kurulmuştur. Rüzgar enerjisinin olumsuz yanları pahalı bir yatırım olması ve tam kapasite ile çalışırken çevrede gürültü yapmasıdır.

Su Gücü: Ülkemizde arazinin yükse olması akarsuların eğimlerinin ve debilerinin fazla olması çeşitli tipte baraj yapımını sağladı. Türkiye’nin en önemli enerji kaynaklarındandır. En fazla üretim Fırat Irmağı üzerindeki Atatürk, Keban ve Karakaya barajlarından sağlanmaktadır. Ülkemiz bu enerji potansiyelinden yeterince yararlanmamaktadır. Hidroelektrik enerjiyi en fazla üreten bölge Doğu Anadolu, en fazla tüketen bölgemiz Marmara Bölgesidir.

enerji1

Nükleer enerji: Uranyum ve toryum gibi radyoaktif minerallerin atomlarının parçalanmasıyla açığa çıkan enerjiye nükleer enerji adı verilir. Nükleer yakıtlar radyoaktif olmaları nedeniyle ciddi çevre sorunları oluşturabilir. Ülkemizde uranyum ve toryumun rezervlerinin tespit edilmesi çalışmaları devlet tarafından sürdürülmektedir. Türkiye uranyum bakımından zengin olması da toryum madeni bakımından 380 bin ton rezerviyle dünyada ikincidir. Ülkemizde Manisa-Salihli ve Yozgat-Sorgun’da uranyum, Eskişehir-Sivrihisar’da toryum yatakları bulunmaktadır.

Uranyum ve toryum cevherleri, stratejik madenler kanununa tabidir. Bu nedenle işletilmeleri devlet tarafından yapılır. Bugün ülkemizde uranyum ve toryum yataklarından yeterince yararlanılmamaktadır. Mersin-Akkuyu ve Sinop’ta nükleer santrali projeleri yapılmıştır.

Biyokütle enerji: enerji üretiminde yararlanırılan bir diğer kaynak da bitki ve hayvan atıklarına dayalı enerji üretimidir. Buna biyokütle enerjisi adı verilir. Bu enerjinin kullanımı iki şekildedir. Klasik biyokütle enerjisi odun, bitki ve hayan atıklarının yakılmasıyla elde edilir. Modern biyokütle enerjisi ise bitkisel ve hayvansal atıklarla orman ve tarım endüstrisi atıklarının katı, sıvı ve gaz yakıtlara çevrilmesidir.

Güneş enerjisi: güneşlenme süresi fazla olan yerlerde kullanılır. Türkiye’de özellikle Akdeniz, Ege ve İç Anadolu bölgelerinde güneş enerjisinden yararlanılır. Günümüzde en çok su ısıtmada kullanılır. Bunun yanı sıra sera ısıtmasında, su pompası ve bazı elektronik aletlerin çalıştırılmasında kullanılır.

2166 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Türkiye’de Enerji Kaynakları!!! için 1 yorum

  1. mehmet dedi ki:

    kpss’ye çalışıyordum güzel oldu bu haber admin teşekkürler 🙂

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım