23 Nisan 2016

Türkiye’de Deniz Yolu Ulaşımı Nasıldır?

Türkiye’de Deniz Yolu Ulaşımı Nasıldır?

Türkiye; üç tarafı denizlerle çevrili olan gerek Trakya ve gerekse Anadolu, deniz yolu ile ulaşım ve ticaret açısından fevkalade elverişli şartlara sahiptir. En ucuz ulaşım yolu olmasına rağmen ülkemizde genel olarak deniz yolu ile yolcu taşımacılığı çeşitli nedenlerden dolayı pek rağmet görmemektedir.

65-istanbul-along-the-bosphorus-our-ferry1

Bir limanın gelişebilmesi için;

Hinterlandının geniş olması yani iç bölgelerle bağlantısının iyi olması,

Ulaşım ağının gelişmiş olması,

Bölgenin zengin ürünlere sahip olması,

Ticaretin gelişmiş olması gerekir,

Hinterland; ekonomik olarak limanı besleyen, limanlarla etkileşen alandır. Bir limanın art bölgesindeki sanayi tesisleri, ticari fonksiyonları, tarım alanları, enerji kaynaklarının yayıldığı alanlar ne kadar genişse liman da o oranda gelişir. Örneğin; Trabzon Limanının hinterlandı Doğu Karadeniz, İstanbul Limanının hinterlandı bütün Türkiye’dir.

Başlıca liman ve iskelelerimiz;

İstanbul Limanı; Yükleme, boşaltma kapasitesi en yüksek olan ithalat ve ihracat limanımızdır. Bunun nedeni;

Hinterlandının geniş olması,

Bulunduğu yörede sanayi, tarım, ticaret ve ulaşımın gelişmiş olmasıdır.

denizyolu-hizmet

İstanbul limanı aynı zamanda yabancı ticaret gemilerinin transit ve ikmal merkezidir. Bu özelliği ile dünya çapındaki önemli limanlar arasında yer alır. Marmara denizinde bulunan diğer limanlar İzmit ve Bandırma limanlarıdır. Gelişmekte olan Bandırma limanı ülkemizin en uzun rıhtımlı limanıdır.

İzmir limanı; İstanbul limanından sonra Türkiye’nin en önemli ikinci limanıdır. Ege bölgesinde yetiştirilen tarım ürünleri bu limandan ihraç edilir. Modern liman tesisleri ve iyi bir tabii liman olan İzmir’in hinterlandı son derece geniştir.

Mersin Limanı: Kıbrıs ve Orta Doğu ile olan ticarette önemli bir yere sahiptir. Bölgedeki yaş meyve ve sebzelerin ihraç edilmesi ile Petro-kimyasal tesislerin bulunması, bu limanın işlek olmasını sağlamaktadır. Akdeniz bölgesinin en önemli limanıdır.

İskenderun limanı: Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun ithalat ve ihracat limanıdır. Orta Doğu ülkelerine olan ihracatta ve kömür ithalatında önemlidir. Geniş ve verimli bölgelerin demir yolları ve kara yolları ile buraya bağlanması İskenderun limanını hızla geliştirmiştir.

430

Samsun limanı: Karadeniz bölgesinin en büyük limanıdır. Hinterlandının geniş olması limanın gelişmesini sağlamıştır.

Sinop limanı: doğal limanlarımızdan olmasına rağmen, hinterlandı dar olduğu için gelişmemiştir.

Trabzon limanı: Trabzon, Erzurum, İran transit ticaret yolu üzerinde olduğundan dolayı gelişmiştir. Doğu Karadeniz’in en önemli limanıdır.

Zonguldak limanı: Zonguldak çevresinde çıkarılan taş kömürü yüklemesinin yapıldığı önemli bir limandır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.