Hoşgeldiniz  

Türkiye, Rus Uçağını Neden ve Nasıl Düşürdü?

admin | 11 Aralık 2015 | Dünyadan, Genel, Ülkeler

24 Kasım’da Türk – Rus ilişkilerini derinden etkileyen Su-24 tipi Rus bombardıman uçağının Türk F-16’sı tarafından düşürülmesi hadisesi iki ülkenin resmi makamlarınca farklı iddia ve verilerle kamuoyuna duyuruldu. “Sınır ihlali” ve “pilotların uyarılması” meseleleri iki taraf arasındaki tartışmaların merkezinde yerini aldı. Olay ile ilgili ilk resmi açıklamalar Türkiye tarafından geldi. TSK Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada “24 Kasım 2015 tarihinde saat 09.20 civarında Hatay Yayladağı bölgesinde Türk Hava Sahasını ihlal eden milliyeti bilinmeyen bir uçak defalarca (beş dakika içerisinde 10 kez) ikaz edilmesine rağmen Türk Hava Sahasını ihlal etmiştir. Söz konusu uçağa angajman kuralları çerçevesinde 24 Kasım 2015 saat 09.24’te bölgede hava devriye görevinde bulunan iki adet F-16 uçağımız tarafından müdahalede bulunulmuştur” ifadelerine yer verildi.

rusya-fuze-tasiyan-ucak-gonderdi_1277718_364_242

Bu açıklamadan kısa bir süre sonra Rus savaş uçağına yönelik yapılan telsiz uyarılarının ses kayıtları ile ihlali gösteren radar izi analizi haritası paylaşıldı. Diğer taraftan ismi açıklanmayan üst düzey bir Türk yetkiliye dayandırılan bilgilere göre olay şu şekilde cereyan etti: 15 Ekim’de Ankara’da Türk ve Rus yetkililer arasında düzenlenen toplantıda Suriye’de Rus uçaklarıyla Türk jetlerinin karşı karşıya gelmemesi için Rusya’nın Suriye’de kullandığı telsiz kanalı aracılığıyla irtibat kurulması ve uyarıların bu kanal üzerinden Rus uçaklarına bildirilmesi hakkında anlaşma sağlandı. Aynı kanal ABD Hava Kuvvetlerince de kullanıldığından, Türkiye’nin yaptığı uyarılar aynı zamanda hem Rus hava üssünden, hem ABD’nin İncirlik’teki radarlarından kaydedilmekteydi. Türk pilotları 5 dakika boyunca Hatay’ın güneyinde daireler çizen iki uçağı – özel kanaldan 10 kez uyardı, son uyarı uçaklar Cisr al Şuğur’un batısındaki Bidama kasabası semalarından Batıya dönüp Yamadi istikametine ilerlerken yapıldı. Fakat yapılan uyarılara karşılık vermeyen iki uçağın milliyeti de bu nedenle saptanamadı. İki uçağın Tük hava sahasına yaklaşmayı sürdürmesi, Türk pilotların uçakları ‘Profil: Suriye uçağı’, durumu da angajman kuralları çerçevesinde ‘ciddi tehdit’ olarak algılamasına neden oldu.

Uçaklardan biri dönüp diğeri ilerlemeyi sürdürünce de Hatay semalarında devriye gezen THK’ne ait F-16 tarafından vuruldu. Hava sahası ihlal süresinin 17 saniye olduğu ileri sürüldü. Rusya Savunma Bakanlığı’ndan gelen ilk resmi açıklamada Suriye toprakları üzerinde muhtemelen karadan ateş edilmek suretiyle bir Rus SU-24 uçağının düşürüldüğü duyuruldu. Ancak Türkiye’den gelen açıklamalar sonrasında Rus uçağının Türk F-16’ları tarafından düşürüldüğünü teyit eden Rus Genelkurmay Başkanlığı, Türkiye’nin iddia ve argümanlarını 3 reddederek Rus uçağının Türk hava sahasını ihlal etmediğini ve Türkiye sınırlarının 1 km dışında vurulduğunu, Rus pilotlar ile hiçbir şekilde telsiz bağlantısı ya da göz teması kurulmadığını iddia etti. Buna ilaveten Rus uçağının aksine Türk uçaklarının Suriye hava sahasına girerek ihlalde bulunduğu ve Rus uçağını düşürmekle koalisyon üyesi olan Türkiye’nin ABD ile Rusya arasındaki memorandumu çiğnediği ileri sürüldü. Olayın akabinde Türkiye’nin ilk olarak Rus Savunma Bakanlığı ile değil de NATO ile irtibata geçmesinin sebebi de buna bağlandı. Rus Genelkurmay Başkanlığınca yapılan açıklamada, DAİŞ’e karşı mücadele veren hiçbir ülkenin hiçbir zaman Rus uçaklarının bombalamakta olduğu bölgede ılımlı olarak nitelendirilen muhalif grupların bulunduğundan bahsetmediği ve buraya operasyon yapılmaması konusunda her hangi bir tavsiyede bulunmadığı belirtildi. Aksine Rusya vatandaşı 1000 civarında Kuzey Kafkasya kökenli militanın da bulunduğu bu bölgede hakimiyetin oldukça radikal grupların elinde olduğunun tüm ülkeler tarafından bilindiği vurgulandı. Bu iddiaların yanı sıra Rusya tarafından, uçağın Türkiye sınırından 4 km ötede yere düşmüş olması, uçağın Türkiye sınırlarında vurulmadığına dair bir argüman olarak değerlendirildi. Ayrıca Rus pilotların 5 dakikada 10 kere uyarıldığına dair iddiaların gerçekçi olmadığı savunuldu. Olaydan bir gün sonra sağ şekilde Suriye’deki Rus askeri üssüne ulaştırılan Rus pilotu da Türkiye tarafından hiçbir şekilde uyarılmadıklarına ve sınır ihlalinde bulunmadıklarına dair bir basın açıklaması yaparak Rusya’nın iddialarını destekledi. Fakat daha öncesinde Hollandalı ve ABD’li pilotların acil durum frekansında Türkiye’nin uyarılarını duyduklarını belirtmeleri, bu konuda Rus iddialarını zayıflattı.

aa

TSK’nın yayınladığı radar izi analiz haritasını gerçekçi bulmayan Rusya, olaydan ancak bir gün sonra – 25 Kasım’da – harita üzerine bilgisayarda çizilmiş bir şemayı basına sundu. Fakat bu haritada fizik kuralları gereği bombardıman uçağının gerçekleştiremeyeceği manevralar dikkat çekti. Nitekim bu şemaya göre uçak biri vurulduğu noktada olmak üzere iki kere kesin dönüş yapmıştı. Acemice hazırlanmış bu şemanın eleştirilmesi üzerine 27 Kasım’da Rus Savunma Bakanlığı yani bir harita ile basın karşısında çıktı. Bilgisayarda şemalandırılmış bu haritada uçağın güzergahı düz bir hat üzerinde gösterildi. Bu haritada ayrıca Türk uçağının Suriye hava sahasını ihlal ettiği de gösterildi. Tüm bu tartışmalar karşısında ABD’nin, NATO’nun ve AB başat ülkelerin tavrı Türkiye tarafında oldu ve bunlarca Türk iddiaları desteklendi.

Kaynak: http://www.erusam.com/images/dosya/ERUSAM_Analiz_Su24_krizi_tekin_aycan.pdf

899 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım