Hoşgeldiniz  

Türk ve Yunan Mutfağının Birbirine Benzeyen ve Bir O Kadar Farklı Özelliklere Sahip Tatları Nelerdir?

admin | 19 Eylül 2014 | Genel

Ege denince akla Türk ve Yunan mutfağı akla gelir. Birçok yönden birbirinden etkilenen bu kültürler; yemekleri, oyunları, müzikleri, yaşam tarzları ile birçok konuda birbirleriyle etkileşim halindediler.

Gelelim kültürlerin en çok birbirlerini etkiledikleri alanlara. Tabiki yemekler, iki kültür ve ancak yemekleri neredeyse aynı olan iki kültür. Kısaca gözden geçirelim.

Cacık-Cacıki: özellikle yaz aylarının vazgeçilmezi cacık iki kültür tarafından da çok beğenilen ve tüketilen bir yiyecek. Yunanlılar cacığa sarımsak, zeytinyağı, limom suyu veya sirkede eklemektedir. Süzme yoğurttan yapılan cacık daha koyu kıvamda yapılıyor ve ekmek üzerine sürülebiliyor.

Musakka-Mousakas: Musakka’da Türklerdekinden farklı olarak daha çok sebze kullanılması ve patatese ağırlık verilmesidir. Ayrıca yemeğin üzerine kremalı parmesanlı sos dökülebiliyor.

Baklava-Baklava: iki ülke arasında rekabet konusu olan nefis tatlı. Ancak yapılışları birbirinden oldukça farklı. Ancak rekabet konusu olan bir tatlı.

Türk Kahvesi-Yunan Kahvesi: Kıbrıs Barış Harekatı’na kadar olan dönemde Yunanistan dahil her yerde Türk kahvesi olarak bilinen kahve, barış harekatından sonra Türk ismi geçen herşeyin yasaklanması üzerine Yunan kahvesine dönüştürülmüştür. Yunan kahvesi daha sert ve daha koyu renkli olmasıyla bizim kültürümüzdeki kahveden farklılık gösterir.

İmam Bayıldı-İmam Bayildi: Her ne kadar adlar benzese de Yunanistan’da yapılan imam bayıldı özellikle görüntü olarak Türkiye’deki imam bayıldı ile pek benzeşmemektedir.

Dolma-Dolmades: Dolmanın tarihi Asya Türkleri’ne kadar uzanır. Bizde etli, üzümlü, çam fıstıklı olan dolma, Yunan mutfağında bol zeytinyağlı yapılıyor ve ılık tüketiliyor.

Döner-Gyros: Türklerde tek parça etler olanarak hazırlanan döner, Yunan mutfağında kuşbaşı etlerle bol baharat kullanılarak hazırlanıyor. Adana kebabına daha çok benzeyemektedir.

Kuru Fasulye-Fasolada: bizde salça, domates ya da kırmızı biber, kuru soğan, sarımsak, karabiberle yapılan fasülye, Yunanistan’da farklı olarak büyük boy fasulyelerden ve kereviz yaprakları eklenerek yapılır.

1076 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım