28 Kasım 2016

Türk Kelimesinin Anlamı ve Türklerin Ana Yurtları!!!

Türk Kelimesinin Anlamı ve Türklerin Ana Yurtları!!!

Türk adının anlamına bakıldığında; kuvvet, güç, olgunluk çağı, töreli, miğfer gibi anlamları taşımaktadır.

Türk adı bir devlet olarak yani siyasal yaşamda ilk kez Göktürkler tarafından kullanılmıştır. Ayrıca Çin, Arap, Pers, Hint ve Bizans kaynaklarında bu ada rastlanmaktadır. Bu kaynaklarda geçmeleri Türklerin bu toplumlarla etkileşim halinde olduğunu göstermektir.

images

Anayurt olarak Türkler; Orta Asya’da bulunmaktaydılar. Batıda Hazar Denizi doğuda Kingan Dağları, kuzeyde Sibirya güneyde Karanlık Dağlara kadar uzanan coğrafya da yer aldılar. Türklerin göçebe yaşam sürmeleri ana yurtlarını tam olarak tespit edememelerine neden olmuştur.

Göçlerin Sebeplerine kısaca değinirsek; kuraklık nedeniyle otlakların ve tarım alanlarının daralması, iklim değişikliği, türk boylarının birbiriyle savaşması, bağımsız yaşama duygusu, nüfus artışı, hayvan hastalıklarının artması, yeni yerler ele geçirmek istenmesi, dış güçlerin baskısı olarak ifade edilebilir.

Sonuç olarak göçler; Türklerin göç ettikleri yerlerde yeni devletler kurmuşlarına neden oldu, türk kültürü farklı coğrafyalara taşındı, Türklerin geniş coğrafyaya yayılması Türk tarihinin bir bütün olarak incelenmesini engelledi, ana yurttan uzak bölgelere göç eden bazı Türk kavimleri milli benliklerini kaybetti ve Türkler gittikleri bölgeleri devlet teşkilatı ve askeri yapı açısından etkiledi.

Göçebe Yaşamın Etkileri: Ordu-millet anlayışı görülür. Göçebe yaşamın etkisiyle mücadelecilik gelişmiştir. Bu durum ordu teşkilatlarına yansımış, askerlik ayrıcalıklı bir meslek haline gelmiştir. Türkler tarih boyunca başka toplumlardan en az askeri alanda etkilenmiş, diğer toplumları da en fazla askeri alanda etkilemişlerdir. Ayrıca askeri yapı en az değişim yaşanan alan olmuştur.

tumblr_nubbxeejzr1uftlglo1_1280

Ekonomik alanında; Hayvancılığa bağlı olarak dokumacılık görülür, İpek yolu ve Kürk yolu önemli ticaret yollarıdır ve ekonominin temeli hayvancılık ve ticarete dayanmaktadır.

Hukuk alanında; Göçebe yaşamın etkisiyle uzun süreli hapis cezaları görülmez ve yazısız hukuk kuralları olan töre kuralları geçerlidir.

Sanat alanında: göçebe yaşam tarzı yüzünden mimari alanda herhangi bir eser görülmez, sanat taşınabilir malzeme üzerinde şekillenmiştir ve sanat eserlerinde hayvan üslubu yaygındır.

Toplumsal hayat alanında; kadın erkek eşitliği ve tek eşlilik mevcuttur, kölelik ve sosyal sınıf farklı görülmez, ataerkil ala yapısı hakimdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.