16 Temmuz 2014

Türk Güreşinin Efsanevi İsmi Yaşar Doğu Kimdir?

Türk Güreşinin Efsanevi İsmi Yaşar Doğu Kimdir?

1913 yılında Samsun’un Kavak İlçesinde doğan Yaşar Doğu, I. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla birlikte ve babasının vefat etmesi nedeniyle annesinin köyü olan Emirli’ye yerleşti. 15 yaşında ünü Samsun’u sardı.

Askerde Güreş Kulübü’ne girdi ve minderde güreşmeye başladı. Askerden sonra Ankara’da yaşamaya devam eden Yaşar Doğu güreş kulübü adına güreşirken Finlandiyalı antrenör tarafından fark edildi. Milli takıma katıldı. 1939 yılında Oslo’da yapılan Avrupa Güreş Şampiyonası’na katıldı. Burada bir rakibine yenilerek ikinci oldu. Katılıp şampiyon olamadığı tek turnuva bu turnuvadır.

Daha sonra Balkan Şampiyonası, Avrupa Güreş Şampiyonası, Avrupa Grekoromen Güreş Şampiyonası, Londra Olipiyatları, Avrupa Güreş Şampiyonası, Dünya Şampiyonasında birinci oldu.

Yaşar Doğu Olimpiyat, Avrupa ve Dünya Şampiyonasında birincilikleri olan, çıktığı 47 maçtan 46 kazanan nadir şampiyonlarımızdan biridir. 1949 yılında yapılan Avrupa Güreş Şampiyonası’nda sıtma hastalığında yakalanmış ancak yine de güreşmiştir. Birçok şampiyona da adını tarihe altın harflerle yazdırmıştır. Saygıyla anıyoruz.

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.