Hoşgeldiniz  

Türk Güreşinin Efsanevi İsmi Yaşar Doğu Kimdir?

admin | 16 Temmuz 2014 | Genel

1913 yılında Samsun’un Kavak İlçesinde doğan Yaşar Doğu, I. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla birlikte ve babasının vefat etmesi nedeniyle annesinin köyü olan Emirli’ye yerleşti. 15 yaşında ünü Samsun’u sardı.

Askerde Güreş Kulübü’ne girdi ve minderde güreşmeye başladı. Askerden sonra Ankara’da yaşamaya devam eden Yaşar Doğu güreş kulübü adına güreşirken Finlandiyalı antrenör tarafından fark edildi. Milli takıma katıldı. 1939 yılında Oslo’da yapılan Avrupa Güreş Şampiyonası’na katıldı. Burada bir rakibine yenilerek ikinci oldu. Katılıp şampiyon olamadığı tek turnuva bu turnuvadır.

Daha sonra Balkan Şampiyonası, Avrupa Güreş Şampiyonası, Avrupa Grekoromen Güreş Şampiyonası, Londra Olipiyatları, Avrupa Güreş Şampiyonası, Dünya Şampiyonasında birinci oldu.

Yaşar Doğu Olimpiyat, Avrupa ve Dünya Şampiyonasında birincilikleri olan, çıktığı 47 maçtan 46 kazanan nadir şampiyonlarımızdan biridir. 1949 yılında yapılan Avrupa Güreş Şampiyonası’nda sıtma hastalığında yakalanmış ancak yine de güreşmiştir. Birçok şampiyona da adını tarihe altın harflerle yazdırmıştır. Saygıyla anıyoruz.

966 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım