Hoşgeldiniz  

Türbin Nedir? Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

admin | 17 Aralık 2018 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel

Türbin: Herhangi bir akışkanın (su, buhar, gaz) kinetik enerjisiyle ve birtakım özel düzenler yardımıyla bir dönme hareketine giren araçtır.

Suyun tekerleğin dış tarafındaki kanatlara çarptığı su dolapları çok eskilerden beri kullanılmaktaydı. Fransız Mühendis Benoit Fourneyron (1802-1867) öğretmeninin türbin (Latince “dönmek” anlamındaki bir sözcükten) dediği yeni bir tür su dolabından bahsettiğini işitti. Su tekerlek göbeğinden aşağı doğru inerek kanatlara gidecek ve tekerleği döndürecekti.

Tekerlek ne kadar hızlı dönerse, su da o kadar hızlı kanatlara doğru atılacaktı. Sonunda tekerlek çok daha hızlı dönecek ve sıradan su dolaplarına nazaran daha fazla güç iletecekti.

Bu türden bir türbin sadece kuramda vardı, fakat 1827’de Fourneyron 6 beygirgücü sağlayan bir tane yaptı. Birkaç yıl içinde 50 beygirgücü sağlayan bir tane daha yaptı. Buharla işleyen bir türbin fikri de aklına geldi, fakat elinde yüksek ısıya dayanabilen materyaller yoktu. Buharlı türbinin bir yarım yüzyıl daha beklemesi gerekiyordu.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi, Vikipedi, 

188 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım