Hoşgeldiniz  

Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır, Nasıl Ödenir?

admin | 03 Ocak 2018 | Ekonomi ve İş Dünyası, Genel

TRAFİK CEZASI NASIL SORGULANIR?

En çok kullanılan sistem; e-Devlet ile trafik cezası sorgulama, turkiye.gov.tr internet sitesinden yapılır. Giriş yapıldıktan sonra, e-Hizmetler bölümünden Emniyet Genel Müdürlüğü menüsü açılır. Menüden ‘’Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama’’ bağlantısı ile trafik cezası sorgulanabilir.
Gelir İdaresi Başkanlığı ile trafik cezası sorgulama, gib.gov.tr internet sitesi üzerinden yapılır. ‘’Borç Sorgulama ve Ödeme’’ bölümünden ‘’Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme’’ bağlantısı kullanılarak sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir. Sorgulama sonrasında kredi kartı ile trafik cezası ödenebilir.

Emniyet Genel Müdürlüğü ile trafik cezası sorgulama, egm.gov.tr internet sitesinden gerçekleştirilir. İnternet sitesinde bulunan ‘’Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme’’ bağlantı üzerinden T.C. kimlik numarası, ad ve soyad bilgileri girilerek son bir yıla ait trafik cezaları görüntülenebilir.

TRAFİK CEZASI NASIL ÖDENİR?

Trafik cezası, PTT şubelerinden ve Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinden ödenebilir. Sürücülerin ceza ödemesi için, cezanın kendilerine tebliğ edilmiş olması gerekir. Trafik cezasını erken ödeyenler, yüzde 25 oranında indirimden faydalanabilirler. Erken indiriminden yararlanmak için, cezanın kesildiği tarihten itibaren 15 gün içinde ödenmesi gerekir. 15 gün içinde ödeme yapmayanlar için, indirim sunulmaz. Geç ödenen cezalar için de sürücüler için yüzde 5 oranında gecikme zammı eklenir.

 

258 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım