Hoşgeldiniz  

Tıp Dilinde Karabasan Nedir? Karabasanı Engellemek İçin Ne Yapılması Gerekir?

admin | 11 Haziran 2014 | Genel, Sağlık

Tıp Dilinde Karabasan Nedir? Karabasanı Engellemek İçin Ne Yapılması Gerekir?

Karabasan genellikle rüya sonrasında kol ve bacak gibi uzuvların felç olmuş gibi hareket edememesidir. Uyku felci denilen bu durum sıklıkla uykudan uyanma durumlarında izlenir. Hasta uyanıktır, ancak vücudunu kıpırdatamaz, felç olmuş ya da nefes alamayacak duygusu içerisindedir. Bu durum 10 ya da 20 saniye devam edip kendiliğinden sona erer ya da dışarıdan bir kişinin hastaya dokunması nöbeti sonlandırır.

Aslında basit bir uyku bozukluğu olan karabasan, uykuya daldıktan sonra özellikle genç insanlarda hafif uykudan derin uykuya geçiş esnasında üst beyinle alt beyin arasında geçici uyumsuzluk sonucu oluşmaktadır.

Karabasan yoğun vokalizasyon, motilite ve yüksek otonomik boşalmayla kendini gösteren ve gece uykusunda ortaya çıkan aşırı korku ve panik dönemlerini oluşturur. Karabasan esnasında birey kaçmaya çalışır, panik olur, korkar, bağırmaya çalışır ancak hiçbir şekilde hareket edemez. Çünkü uyku boyuncu beden fonksiyonları felce uğrar. Kişinin bilinci tamamen açık olsa bile hareket kabiliyetini bir süre gerçekleştiremez.

Karabasan birçok kültürde yer almakla birlikte farklı farklı anlamlar kazanmıştır. Japon halk kültüründe deniz cinleriyle, İngiliz halk kültüründe hortlaklarla, Kuzey Amerika’da cadılarla, ülkemizde ise cinler ve şeytanlarla bağdaştırılmaktadır.

Bazı nedenlerden dolayı karabasan yani uyku felci görme olasılığı artmaktadır.

Bunlar;

1) Fazla Stres

2) Sırtüstü yatmak,

3) Düzensiz uyuma saatleri, şekerlemeler, çok veya az uyumak,

4) Ani çevre ve yaşam tarzı değişikleri,

5) Olaydan hemen önce görülen berrak rüya,

6) Yapay uyku yardımcıları ve antihistaminler,

7) Uyku öncesi açlık,

8) Uyku öncesi aşırı tokluk,

 

Karabasandan korunmak için; düzenli ve yeterli uyku, stresten uzak durmak, sırtüstü pozisyonda yatmamak, sakinleştirici ilaçlardan sakınmak gerekmektedir.

Ayrıca panik atak rahatsızlığı olan hastalarda Karabasan yaşama olasılığı daha yüksektir.

1954 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım