27 Şubat 2019

Termodinamiğin İkinci Yasası!

Termodinamiğin İkinci Yasası!

Termodinamiğin ilk yasası esasen iyimser bir yasadır. Enerji yok edilemeyeceğinden, tekrar tekrar kullanılmak üzere enerjinin hep orada olacağı düşünülebilir. Ancak enerjinin tümü aynı derecede kullanışlı değildir. Carnot bir buhar makinesinde enerjinin bir kısmının ısı olarak kaybedilmesi gerektiğine
ve bu nedenle hepsinin faydalı işe çevrilemeyeceğine işaret etmişti. Alman Fizikçi Rudolf Julius Emanuel Clausius ise (1822-1888), bunun her enerji dönüşümünde geçerli olduğunu buldu. Enerjinin birazı her zaman ısı olarak kaybediliyordu ve ısı da asla tam olarak başka bir enerji formuna çevrilemiyordu. Sonuç olarak evrenin enerji mevcudu sürekli ısı olarak bozuluyor ve kullanışlı enerji miktarı azalıyordu. Böylece Clausius, kapalı bir sistemde ısı miktarının sistemin mutlak sıcaklık derecesine oranının, gerçekleşen bütün süreçlerde daima artacağını ileri sürdü.

Mükemmel koşullarda bunun sabit olarak kalması gerekiyordu, fakat asla azalmayacaktı. Yıllar sonra Clausius, bu orana daha çok bilinmeyen bir nedenden ötürü entropi (termodinamik bir sistemde enerjinin değersizleşmesini gösteren bir fonksiyon, ç.n.) adını verdi. Böylece Clausius termodinamiğin ikinci yasasını belirledi, yani evrendeki entropi miktarı her zaman artar ve bir gün artık kullanışlı hiçbir enerjinin kalmadığı bir maksimuma ulaşacak ve düzensizlik hakim olacaktır. Bu kötümser bir tablodur, fakat evrendeki bütün enerjinin bozulması muhtemelen birçok trilyon yıl alacağından, hemen telaş edilmesi gereken bir sorun değildir.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi, Wikipedia,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.