Hoşgeldiniz  

Tembellik Nedir? Tembellik Nasıl Yenilir?

admin | 18 Mart 2017 | Editörün Köşesi, Eğitim, Genel, Sağlık

Tembellik: yapılması gereken ve yapılan işe, olguya karşı isteksizlik, zorlanma ve işi gerçekleştirme isteğinin olmamasına denir. Tembelliğin diğer adı ATALETTİR. Hayatımızın bir döneminde ya da yapmak istemediğimiz işlerde, sorumluluklardan kurtulmak istediğimiz zamanlar başvurduğumuz kaçış yoludur.

Mümin Sekman tembellik yani atalet için; “Atalet teknik anlamda eylemsizlik, durağanlık, hareketsizlik demektir. Gündelik dilde tembellik, ağırkanlılık, yılgınlık, yavaşlık, hantallık gibi kelimelerle ifade edilir. Ataletliler, hayatı ağır çekim filmlerdeki gibi yaşayan insanlardır! Üzerine “ölü toprağı serpilmiş gibi hareket etmek, yumurta kapıya gelmeden harekete geçmemek” gibi deyimler atalet için sıkça kullanılır. Ataletli insanlar bir araya gelerek ataletli kurumları, ataletli kurumlar da ataletli toplumları oluşturur. Mesela bir devlet dairesine gittiğinizde gördükleriniz, genellikle ataletli bir kurumun ‘resmi’ gösterisidir şeklinde ifade etmiştir. (Mümin Sekman: Kişisel Ataleti Yenmek)

Böylece ataletin yani tembelliğin sadece insanları değil, kurumları, kuruluşları, toplumları, devletleri kısacası dünyayı etkilediğini ve zincirleme bir halka gibi hayatımızın her alanına nüfus ettiğini daha rahat anlayabiliriz. Tembellik aslında soğukta donarak ölme tehlikesi geçiren insana benzetilebilir. Bulunduğu ortamın ve koşulların etkisinde kalan insan; o ortamın gereklerine uyum sağlayarak uykunun tatlı rehavetine kapılır ve uyuma isteği duyar. Böylece hayat enerjisi tükenmiş, atıl ve hareketsiz bir şekilde yaşayan ve sorumluluk almaktan korkan bir tür oluşur.

Tembellik yenmek için yapılması gerekenler; motivasyon gücüne sahip olmak, kararlı olmak, karşılaşılacak olaylarla yüzleşmek ve üzerine gitmekten oluşur. Biliyorum bazen  beyinsel ve fiziksel olarak çok yoruluyoruz, mücadeleden kaçınıyor, eylemsizliğin rehavetine kapılıyoruz, yani günümüz diliyle tükenmişlik sendromu belirtileri gösteriyoruz. Her ne kadar bu belirtileri de göstersekte artık çözüm odaklı olmamız gerektiğinden motive olmalı, kararlılık sergilemelimeliyiz. Aşağıda tembellikten kurtulmak için bazı yollar gösterilmiştir.

Hem zihinsel hem de ruhen hazır olmak,

Tembelliğin oluşumu engellemek ve mevcut durumundan kurtulmak,

Tembellikten kurtulmak için güçlü bir niyet göstermek,

Zor olan ilk adımı yani hareketi gerçekleştirmek,

Tembelliğe neden olan olayları ve işleri teker teker ele alıp öncelik sırasına göre kurtulmaya çalışmak,

Tembelliği yendiğinizde elinize geçecekleri hayal etmek,

Kişiliğinize objektif bir bakış açısı sergileyerek eksiklik ve zayıflıklarınızı belirlemek,

Tembelliği yenmek için kullandığınız işe yaramayan yol ve yöntemleri değiştirmek,

Motive olma amaçlı ödüllendirme yöntemini kullanmak,

Motive gücünü arttırıcı söz ve sloganlardan yararlanmak,

İstek ve eylemlerin sırasını belirlemek,

Sağlam kafanın sağlam vücutta olması nedeniyle spor yapmak,

Yediğiniz ve içtiğiniz yiyecek ve içeceklerin enerji etkilerini kontrol ederek tüketmek,

Normal dozda uygulanacak korkunun gücünü kullanmak,

Rekabet ortamından yararlanma,

Çalışma azmi ve gücünü aşılamak,

 

Editörün Köşesinden,

812 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım