Hoşgeldiniz  

Tektaş, Alyans, Taşlı Alyans ve Tambur Ne Anlama Gelir? Nasıl Takılmalıdır?

admin | 05 Kasım 2014 | Genel, Kadınca, Moda

Tektaş, Alyans, Taşlı Alyans ve Tambur! Bunlar her ne kadar evliliğin simgeleri de olsalar bazen onları nasıl takacağımızı ya da hangi durumlarda takıldığını bilemiyoruz. Bu nedenle bu taşların ne anlama geldiğini ve nasıl takılması gerektiğini sizin için araştırdık.

Taşlar ve takılma şekilleri ve nedenleri kısaca şöyle;

Tek Taş: Evliliğin olmazsa olmazları arasına giren tek taş evlilik teklifinin vazgeçilmezidir. Toplulumumuzda tek taş bazen ailelerinin tanışmasından sonra takılmaktadır. Bu nedenle tek taşın takılması nişan ya da tanışma döneminde takılabilir. Tektaş nikahtan önce sağ elin, nikahtan sonra sol elin yüzük parmağına takılır.

Alyans: Ağırbaşlı ve gösterişsiz olsa da tek taştan önce o vardı desek yalan olmaz. Alyans medeni durumun topluma ilanıdır. Kadın ve erkeğin taşıdığı bu simge çiftlerin beraber seçimi sonucu alınır. Hayatımızın her anında parmağımızda olan alyansın rahat ve taşınabilir olmasına dikkat edilmesi gerekir. İlk önce nişanda takılan alyans, nikahtan önce sağ el, nikahtan sonra sol elin yüzük parmağına takılır.

Taşlı Alyans: Seçenekler çoğaldıkça göz zevkimiz de artmakta. Taşlı alyans bunlardan biri. Alyans alırken kadınlar için özel olan taşlı alyans alınabilir. Ayrıca sadece özel günler içinde kullanılabilir bu alyanslar. Taşlı alyansın tambur, üçtaş, beştaş ve yeditaş şeklinde pırlanta taşlı biçimleri bulunmaktadır. Bu yüzükler tek başına ya da tektaşla birlikte kullanılabilir.

Tambur: Tambur alyansın bir bütün olarak pırlanta ile süslenmiş halidir. Işıldamayı sevenler için biçilmiş kaftandır. Evlilik öncesinden tektaş, alyans ve beştaş alıp ilk doğumdan sonra da tambur almak ilginç bir gelenek olabilir.

2000 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım