Hoşgeldiniz  

Tayvan Dizisi ve Ekonomisi!!!

admin | 03 Aralık 2016 | Dünyadan, Ekonomi ve İş Dünyası, Genel

tayvan

Her ne kadar insanlar televizyonun bireyde daha çok olumsuz etki yarattığını söylemiş olsalar da iyi tarafları da var sanırım. Sonuçta gitmediğimiz, bilmediğimiz, duymadığımız ve tatmadığımız bir çok şeyi televizyondan öğreniyoruz. Televizyonunda iyi şeylere vesile olduğu zamanlar varmış sonuçta.

Şahsıma münhasır zaman içerisinde takıntı yaptığım bazı durumlar olur hayatımda. Örneğin; sadece film izlemek, kitap okumak, gezmek, uyumak…. Şimdi aklınızdan geçiyordur, “neden hep aynı rutin” nedenini bilmesem de kişisel düşünceme göre vücudumun bazı biyolojik ihtiyaçlarını karşılıyorum ve eksik yanlarımı tamamlıyorum. Sonuç olarak bu aralar en çok taktığım rutinim diziler!!! Evet sizi duyabiliyorum “dizi demek, haaa ne önemli şey”.

Haklısınız dizi izlemek sizi gelişmekten alıkoyabilir ya da size herhangi bir şey katmadığını düşünebilirsiniz. Doğru bazen hiçbirşey katmıyorlar ancak öyle zaman geliyor ki bir konu hakkında düşünmenizi, araştırmanızı ve kafa yormanızı sağlayabilir. Sanırım benim yaptığım şey bu, birşeyler yapıp birşeylere kafa yormak.

İzlediğim dizilerde farklı kültürleri, yaşam tarzı ve ekonomik olaylarını görmeye özellikle bu konularda araştırma yapmayı severim. Tayvan dizileri ya da Asya dizilerini izlediğimde genel olarak kültürel açıdan çok benzediğimizi fark ettim. Örneğin: eve ayakkabı ile girmemek, büyüklerine saygı, yemeğe büyükler ile birlikte oturmak, hatta bazen yaptıkları jest ve mimiklerde kültürümüze ait örnekler görmekteyim. Sanırım Orta Asya’dan asırlar önce gelmemize rağmen birbirimize benzeyen yönlerimizi kaybetmemişiz.

insani-cildirtan-trafigiyle-tayvan-01

Ayrıca Tayvan her ne kadar Çin’in egemenliğinde olsa da ekonomisine baktığımda; Çin’in ne kadar gölgesinde de olsa da gelişmiş bir ekonomiye sahip olduklarını gördüm. Gayri Safi Milli Hasılası gerçekten iyi bir durumda. Ekonomi Bakanlığı tarafından yayınlanan Tayvan hakkında bilgide “Tayvan 50 yıl boyunca, halkın kolektif katkısı ve devletin güçlü ekonomik politikaları sayesinde ekonomik büyüme rekoru kırmıştır. Bu rekor, istikrarlı fiyatlar ve göreceli olarak eşit bir gelir dağılımıyla süslenmiştir. Son yıllarda öne çıkan ekonomide liberalizasyon çalışmaları da Tayvan’daki ekonomi politikalarının çatısını oluşturduğundan ve bir nevi ekonomideki bu başarının sırrını ortaya çıkarabileceğinden, ekonomide liberalizasyon çalışmalarına kapsamlı bir şekilde değinmek faydalı olacaktır” sözü bulunmaktadır. Bu da Tayvan’ın gerçekten gelişen, üreten, ekonomisi olumlu yönde ilerleyen bir ülke olduğunun kanıtı sanırım.

Ha bu arada ülkerin tarihlerini baktığımda şunu fark ettim. Ülkelerin tarihleri, çoğu zaman o ülkenin işletmelerinin tarihlerini de yansıtıyor. Her olgunun ve durumun başka bir olgu ve durumla her zaman bağlantılı olduğunu gösteren en iyi durumlardan bir tanesi bu sanırım.

Yeniliklere açık olun ve yeni şeyler öğrenmeyle devam edin. 🙂

Editörün yazısı,

Kaynak: http://www.ekonomi.gov.tr/portal/faces/home/disIliskiler/ulkeler/ulke-detay/Tayvan

755 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım