Hoşgeldiniz  

Tatil ve Dinlenmenin Adresi Olimpos; Gezilecek ve Gidilecek Yerleri!!!

admin | 16 Temmuz 2015 | Genel, Gezi ve Eğlence

 

Dünyada yaklaşık olarak 20’den fazla dağ ve tepe Olimpos ismini taşır. Anlamı yunanca “ulu dağ” demektir. En ünlüsü Yunanistan’da bulunan ve eski yunan tanrılarının evi sayılan Thessalian tepesidir. Olympos antik şehri adını eskiden Olimpos Dağı olarak bilinen Tahtalı Dağından almaktadır ve eteklerin Yanartaş adıyla bilinen hiç sönmeyen ateşi barındırır.

Olympos şehrinin temelleri Helenistik döneme dayanır ve Likya medeniyetinin en önemli şehirlerinden biri olmuştur. Büyük İskender fetihlerine ilk başladığında Olympos’a komşu olan Phaselis’te geçirdiği bilinmektedir.

Olimpos’un tarihi kayıtlarda izine ilk defa MÖ. 78 yılında, Sicilya’daki Roma Valisi Servilius Vatia’nın zamanın en büyük korsanı Zenicetes’i deniz savaşında yendiği sene rastlanır. Gemilerini Porto Ceneviz ve Sazak’ın gizli limanlarında saklayarak civardaki tüm kıyı şeridini hakimiyeti altına alan Zenicetes, Olympos’u da kendisine kale yapmıştır. Şehir yeniden Roma hakimiyetine geçtikten sonra “ager publicus” (satışa çıkarılmış veya kiralık olarak verilecek Roma mülkü) olarak ilan edilmiştir.

Korsanların, Pers tanrısı Mitras için garip kurban törenleri ve gizli ayinler düzenledikleri söylenmektedir. Mitras, o yıllarda doğu ülkelerinin birçoğunda yaygın olarak inanılan Pers mitolojisinde saf ruh ve ışık tanrısıdır.

MS. 43 senesinde Likya, Roma İmparatorluğuna katılmıştır. Olimpos şehrinin koruyucusu, Yunan Tanrısı Hephaistos için festivaller düzenlenmiştir. İmparator Hadrianus’un MS. 130 senesinde şehri ziyaret ettiği de kayıtlarda yer almaktadır.

Olympos, Roma İmparatorluğu Hristiyanlaşma süreci içerisindeyken bir piskoposa ev sahipliği yapmıştır. 3. yüzyıldan itibaren korsanların sürekli olarak şehre saldırmaları sonucu şehrin nüfusu yavaş yavaş azalmış ve şehir eski önemini kaybetmiştir.

11. ve 12. yüzyıllarda şehir Cenevizliler, Venedikliler ve Rodos Şovalyeleri tarafından yeniden inşa edilmiş ve haçlı seferleri sırasında ticaret limanı olarak kullanılmıştır. Olympos şehri, Osmanlı Donanmasının 15. yüzyılda doğu Akdenizi hakimiyeti altına aldığı sıralarda terkedilmiştir.

Olimposun Gezilecek Yerleri;

Olympos: Çıralı’dan 5-10 dakikalık yürüyüşle ulaşılaşılır. Kuruluş tarihi hakkında net bilgiler olmasa da tarihi kalıntılar gösteriyorki çoğu Geç Roma, Erken Bizans dönemini çok ihitişamlı yaşamış. AkçayDeresi’nin iki tarafına kurulmuş bu antik kent.Rağbet edilen yapısı ırmak ağzının 150 metre kadar batısında bulunan tapınağa ait kapı. Diğer kalıntılar ise pek iyi durumda olmayan tarihi köprü, iskele ve her yanı bitki kalıntılarıyla kaplı olan küçük Roma tiyatrosu.

Olympos Beydağları Sahil Milli Parkı:
Antalya yeni liman yakınından başlar ve Beydağları’nın sahiline kadar iner.Sıra dağlar halindedir Olympos Beydağları Sahil Milli Parkı, sahip olduğu tarihi değerler insanlık için çok önemli. Kemer ve Kumluca ilçelerini içine alır.Milli parkın en önemli özelliği Caretta caretta’lar yumurtlamak için buraya gelir. Parkın, 3.2 km. uzunluğundaki sahili, iki kayalık burun ve güneydeki Olympos antik şehrinden doğan ve yağmurlara bağlı olarak akan nehire sahip.

Yanartaş:
230 m. yükseklikteki kayalardan sızan gazın tutuşmasıyla oluşan alevlerin antikçağdan beri hiç sönmediğine inanılıyor. Çıralı’dan yaklaşık yarım saat süren bir tırmanışla varılıyor. Karanlıkta çıkanlar mutlaka el feneri almalı.

Ulupınar:
Phaselis’ten sonra Tekirova’yı geçince ulu çınar ağaçlarıyla bezenmiş ve suların aktığı yol kıyısındaki mola yeri. Ulupınar’ın sahip olduğu ormanlık arazi size huzur verecektir ve debisi yüksek suların bir arada olması bölgeye olan ilgiyi artırıyor.

1510 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım