Hoşgeldiniz  

Tarihte Metabolizma’nın İlk Ortaya Çıkışı!!!

admin | 01 Mart 2017 | Editörün Köşesi, Genel, İlginç Bilgiler

1614’te daha çok Latince Sanctorius adıyla bilinen İtalyan Doktor Santorio Santorio (1561- 1636) , kendi üzerinde yaptığı deneyler yaptı. Hassas bir tartı makinesi yapmış ve yiyip içerken ve dışkısını atarken içinde oturmuştu. Böylece dışkıların toplamından daha fazla ağırlık kaybettiğini buldu ve bunu “hissedilemez terleme”ye bağladı; üretildiği kadar hızlı bir şekilde buharlaşan ve bu nedenle görülemeyen terlemeydi bu.

Sanctorius’un deneyi yaşayan dokulardaki kimyasal değişikliklerle ilgilenen metabolizma çalışmalarının başlangıcını oluşturdu. Yapılan çalışmalar yıllar içerisinde ilerleme kat ederek günümüze kadar geldi ve çeşitli anlamlar kazandı. En çok da zayıflamak, hormonlar, diyet ve daha güzel bir vücuda sahip olmak için kullanılan kelimelerin içinde en başta yer almaya başladı metabolizma.

Metabolizma: Günlük hayatımınız vazgeçilmezi, hepimizin bu konuda bilgisiz olup ancak bilgili görünmeye çalıştığı ve metabolik uygulamaları gerçekleştirirken kulaktan dolma, baştan savma, insan uyutmakta kullandığımız bir kelime oldu. Kilolu birini gördümüzde “ay senin metabolizman çalışmıyor” ya da “ay metobolizmam çok çalışıyor bir deri bir kemik kaldım. Ne yapacağım?” durumlarını yaşadık.

Doktor Santorio Santorio şu an yaşasaydı ve metabolizmanın hayatımızın %70’de sadece diyet için anıldığını bilseydi bayağı üzülürdü. Çünkü metabolizma sadece diyet için değil; vücut sağlığını, vücut bütünlüğünün ve vücudu etkileyen temel etmenleri genel hatlarıyla ifade eden ve bu uygulamayı ön plana çıkartmaya çalışan bir tıp kavramıdır.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi ve Editörün Köşesi,

729 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım