24 Ocak 2016

Tarihte Kurulan İlk Üniversiteler ve İlk Liseler Hangileridir?

Tarihte Kurulan İlk Üniversiteler ve İlk Liseler Hangileridir?

MÖ 399 yılında tarihteki en iyi filozoflardan biri olan Sokrates ölüme mahkum edildi. Bu olay Atina demokrasisi üzerinde genellikle kara bir leke olarak görülür. Öğrencilerinden Platon, Sokrates’i olduğundan daha iyi gösteren ve günümüze kadar ulaşmış bir kitapla Sokrates’in öğretilerini yazdı.

ilk-üniversite

Yunanlı filozof Platon sadece bunu yapmadı. Ayrıca yaklaşık MÖ 387 yılında Atina’nın batı banliyösünde bir okul kurdu.

Bu okul ileri düzeyde öğretim için kuruldu ve dünyanın ilk üniversitesi denilebilir. Bir zamanlar Academus adındaki efsanevi Yunanlıya ait topraklarda yer aldığından buraya Akademi denildi.

ilk-turk-universite-si-keyruvan-0003740

Platon’un öğrencisi Aristo ise MÖ 336 yılında Atina’da kendi okulunu açtı. Buraya da lise denildi. Çünkü Mitoloji Tanrısı Apollo, Lyceus’a adanmış bir binada bulunuyordu. Aristo’nun okulda verdiği dersler, o zamanın bilginlerinin tek kişilik ansiklopedisi olarak yaklaşık yüz elli ciltte toplanmıştı. Bu bilgilerin çoğu Aristo’nun kendi orijinal düşünce ve gözlemlerinden oluşuyordu.

images

Bu ciltlerden elli kadarı şans eseri günümüze dek kalmıştır. Bunlar Romalı General Lucius Cornelius Sulla’nın askerleri tarafından MÖ 80 yıllarında Anadolu’daki bir çukurda bulundular. Bundan sonra Roma’ya getirtilerek kopya edildiler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.