22 Şubat 2016

Tarihi Geçmişiyle; Topkapı Sarayı Müzesi!!

Tarihi Geçmişiyle; Topkapı Sarayı Müzesi!!

 

Giriş kapısına Babüsselam adı verilen Topkapı sarayı’nın sağ tarafından mutfak yapıları bulunur. Bu alanda sarayda kullanılan Çin porselenleri, cam ve porselen takımlar ile mutfak gereçleri sergilenir.

Sol tarafta avlu duvarıyla harem arasında kalan bölgede eskiden padişah atlarının bakıldığı, şimdilerde arabaların sergilendiği ahırlar yer alıyordu. Sarayın en çok ilgi çeken özelliklerinden biri Harem’dir.

images

Harem’de Valide Sofrası, Hünkar sofrası ile harem ağalarının ve cariyelerinin kaldıkları bölümler gezilebiliyordu. Padişah, padişahın eşleri ve cariyeleri ile hadım edilmiş harem ağaları dışında herkese yasak bir alandı.

İkinci avlı ile Harem’i birleştiren Divan odası sadrazamın başkanlığındaki divan toplantılarının yapıldığı yerdi. Sadrazamın oturduğu yerin üzerindeki demir parmaklıklı pençere istediği zaman padişahın kendisini göstermeden Divan toplantılarını izlemisine yarıyordu. Tabii bu izlenme olasılığı da Divan üyelerinin her zaman dikkatli olmalarını sağlıyordu. Divan’a bitişik İç Hazine Odası’nda ise dönemin silahtları sergilenir.

topkapi-sarayi-muzesi-nde-buyuk-degisim-5021771_1990_o

Bab-ı Saadet yani “Mutluluk Kapısı” anlamına gelen üçüncü avluya açılır. Bu avlı sarayın en özel bölümüydü ve bu kapıdan devletin yüksek kademedeki görevlilerinden başkası geçemezdi, atla geçmek ise yalnızca padişaha özel bir şeydi. Kapıdan girince karşınıza divan üyelerinin sadrazamla birlikte padişaha bilgi sundukları Arz Odası gelir. Arkasında 18 yüzyıl yapısı kütüphane vardır. Avlunun güneydoğu yönündeki binaları Enderun Hümayun’du. Şimdi müzenin idare yeri olarak kullanılan ve bir kısmında tarihi giysiler sergilenen Enderun’da hristiyan ailelerden devşirilen kapıkullarının yeteneklileri devlet kadrosunda olmak üzere eğitilirler.

Az ileride de Hazine Dairesi vardır. Burdaki eserler dönüşümlü olarak sergilenmektedir. Her yıl yeni eserler sergilenmektedir. Değerli taşlar ve tahtlar burada sergileniyor. Yine kaşıkçı elması da burada sergilenmektedir. Ayrıca sarayın diğer bölümlerinde de onbine yakın minyatür sergilenmektedir.

735_topkapı_115137538

Batı yönüne bakıldığında Enderun’un ileri gelen öğrencilerinin eğitildiği Has Oda vardır. Has Oda’da hat örnekleri sergilenmektedir. Burdan dördüncü avluya geçilir. Avluda çeşitli dönemlerde yapılmış Revan, Bağdat, Sofa ve Mecidiye köşkleri yer alıyor. Sonuncusu Konyalı Lokantası kulanılıyor. Bağdat ve Revan köşkleri arasında iftariye, teras ve havuz var. I. Selim’in Mekke’den getirdiği Hz. Muhammed’e ait kutsal emanetler burada korunuyor. Terasın önünde de sünnet odası yer alıyor.

Sarayın bahçesi Gülhane Parkı’nın bir bölümü ile Sarayburnu’na kadar uzanıyordu. Gülhane’nin giriş tarafındaki Alay Köşkü padişahın geçit törenlerini izlediği yerdi. Şimdi bir bölümü Uluslar arası Basın Merkezi haline getirilen Sepetçiler Kasrı da saraya aittir. Sepetçiler bölümünce yapıldığı için bu adla anılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.