Hoşgeldiniz  

Tarihe Adını Yazmış Başarılı Komutanlar Kimlerdir?

admin | 01 Temmuz 2014 | Genel, Tarih

Mustafa Kemal Atatürk: Türk dünyasının yetiştirdiği en büyük kumandanlardan biridir. Hem Çanakkale’de hem de Kurtuluş Savaşı sırasında gösterdiği başarılarla askeri bir deha olduğunu kanıtlamıştır. Ayrıca ülke yönetimi ve siyasi dehası da Atatürk’ün hem komutan hem de bir lider olarak ne kadar büyük olduğunu göstermiştir.

Hannibal Barca: Filleriyle tanınan ordusuyla Roma’ya karşı yapılan 2. Pön savaşında Romalıları yenmiştir. “Askeri stratejinin babası” lakabını almıştır. Romalıları birçok savaşta yenen Hannibal Alplerden Kuzey İtalya’ya girerek Romalıların askeri gücünü ortadan kaldırmıştır. Kullandığı savaş stratejilerinin bazıları Yunanlılarla yapılan savaşta kullanılmıştır.

Timur: Sıfırdan kurduğu ordusu ile o dönemin en büyük imparatorlukları olan Osmanlı ve Memlüklüleri yenmiştir. Tarihin gördüğü en büyük askeri ve siyasi dehalardan biridir.

Büyük İskender: İskender zekası, bilgisi ve gücüyle dünyanın gördüğü en büyük dehalardan biridir. 20’ne basmadan Makedonya kralı olmuştur. 12 yıl boyunca tek bir savaş bile yitirmemiştir. Pers kralı Daryus’u yendi ve Mısır’dan Hintistan’a kadar bütün Pers İmparatorluğunu ele geçirdi. O zamanda bulunan ülkelerin birçoğunu ele geçirmiştir.

Cengiz Han: yokluktan liderliğe ulaşmanın en iyi öykülerinden biri. Babasının ölümünden sonra kabilesinden kovuldu. Daha sonra birbirleriyle savaş halindeki kabilelerini birleştirerek Moğol ordusunu kurdu. Harp Sanatında devrim yapan taktiler ve stratejiler uygulayarak birçok ülkeyi fethetti. En başarılı ordu liderlerinden biridir.

Selahattin Eyyubi: Askeri bir dehaya sahiptir. Haçlı seferlerinde gösterdiği başarıyla bilinir. Hıristiyan aleminde de adaleti, cömertliği ile tanınır.

Napolyon Bonapart: savaş taktikleri, sıra dışı hücum ve komuta stratejilerinin yanı sıra yönetim ve idare konusunda da bir askeri dehadır. Batı da askeri eğitimin temellerini oluşturan Napolyon yaptığı savaşlarda uyguladığı taktikler ve yöntemlerle birçok batılı ülkeye örnek olmuştur.

Jül Sezar: Hem taktik hem de strateji bakımından tarihin önemli komutanlarındandı. Galya savaşında ve Roma iç savaşında gösterdiği başarılarla birçok zafer kazanmıştır. Ordusu çok hızlı yol alabiliyordu. Galya’yı kuşatırken Sezar şehre giden su yolunu değiştirerek ordusunun kullanmasını sağlamıştır. Susuz kalan Galya Şehri bir süre sonra teslim olmuştur.

Halid Bin Velid: Savaş kaybetmeyen nadir komutanlardandır. Müslümanlığı kabul edene kadar Kureyşlilerin saflarında savaşmıştır. Müslümları Uhud’da yenmiştir. Müslüman olduktan sonra Bizans ve Sananilere karşı savaş kazanmıştır.

Fatih Sultan Mehmet: “Çağ kapatıp, çağ açan hükümdar” olarak bilinir. Başarılı stratejileri ile İstanbul’u fethederek Bizans İmparatorluğu’na son vermiştir. Orduyla birlikte savaşarak orduya destek olup, ölümü göze alan nadir komutanlardan biridir.

2896 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Tarihe Adını Yazmış Başarılı Komutanlar Kimlerdir? için 1 yorum

  1. kadirkurt dedi ki:

    yavuzun olmaması çok garip

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım