12 Kasım 2017

Tarih ve Siyaset Kitaplarını Sevenler İçin: Moğolların Gizli Tarihi!!!

Tarih ve Siyaset Kitaplarını Sevenler İçin: Moğolların Gizli Tarihi!!!

Kitap adı: Moğolların Gizli Tarihi

Çeviren: Ahmet Temir

Orijinal adı Manghol-un Niuça Tobça’an ve Çince tercümesinin adı Yüan-Cha’o Pi-Shi olan eser, Ahmet Temir tarafından Prof. Haenish’in Almanca ve S. Kozin’in Rusça tercümesinin Moğolca aslı ile karşılaştırılarak Türkçeye tercüme edilmiştir. Eser bir müddettir tükendiği için yeni baskısı yapılmıştır (4. baskı). Temir’in “Moğolların Gizli Tarihi Hakkındaki Araştırmalara Umumî Bir Bakış” başlıklı girişiyle başlayan eser, Moğollar hakkında -efsanevî menşeden başlayarak Ogodai zamanına kadar- en eski bilgileri içine alır. Yazarı meçhul olan eser 1240 yılında tamamlanmıştır. Bu hâliyle 700 yıldan fazla bir geçmişe sahiptir. Eserde kaydedilen hadiselerden bir çoğu görülerek ve yerinde tespit edilmiştir. Kitap, kendisinden sonra yazılan birçok Moğolca eserin kaynağı durumundadır. Türk-Moğol devri için de önemli bir eserdir.

Yorum: En beğendiğim kitaplardan bir tanesi, konu olarak Cengiz Han (Temuçin) anlatmakta, kitabın sonuna doğru Cengiz Han’ın veliahtı ve yerine han olarak atanan Ogedayhan’dan bahsetmektedir.

Moğol; Devlet stratejisi, ordu düzeni, yaşam tarzı ve alanlarını, örf, adet ve geleneklerini, kanunlarını anlatan bir kitap. Geçmişe ışık tutan ender yayınlardan bir tanesi, okunması şiddetle tavsiye edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.