Hoşgeldiniz  

Tarih: MÖ 1000 Yüzyılda Demir!!

admin | 31 Aralık 2015 | Bilim, Genel, Tarih

Demir, alüminyumdan sonra dünyada en çok görülen ikinci metaldir. Diğer maddelerle bileşik halde bulunur. Altın, gümüş ve bakıra nazaran daha sert ve sıkı bir metaldir. Bronzdan daha iyi şekil aldığından, daha fazla talep görmüştür.

imagesCAXFVIGB

Altın, gümüş, bakır, kurşun, kalay ve son olarak civa ateşte kullanımı kolay maddelerdi. Demir diğer maddelere öbür metallerden daha sıkı yapıyordu ve daha yüksek bir ısıya ihtiyaç vardı.

Ancak odunu yetersiz haada yaraka kömür elde edildi, böylece diğer maddeler yanıp bittiğinde az ya da çok saf karbon kalıyordu. Kömür alevsiz yanar, fakat odundan daha yüksek derecelere ulaşır.

untitled

MÖ 1500 yıllarında Anadolu’daki Hititler belirli maden cevherlerini kömür ateşiyle ısıtarak demir elde edebildiklerini gördüler. İlk başlarda saf halinde sıkıydı, fakat en iyi bronz kadar sert değildi.

MÖ 1200 yıllarına gelindiğinde deneme yanılma metoduyla demirin uygun şekilde eritilirse sert durumda ortaya çıktığı keşfedildi. Bu durum kömürdeki karbonun çelik dediğimiz bir demir-karbon alaşımını oluşturarak demirle karışması sonucunda ortaya çıktı.

aba(1527)

MÖ 1000 yıllarda demirin bu tip kömürleşmiş formları bol miktarda yapıldı ve demirin silah ve aletlerde en çok kullanılan metal oldu, böylece Demir Çağı başladı. Demir savaşlarda dengelerin değişmesine neden oldu.

957 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım