06 Mayıs 2017

Tarih: Balıkesir, Nazilli ve Alaşehir Kongreleri!!!

Tarih: Balıkesir, Nazilli ve Alaşehir Kongreleri!!!

Balıkesir Kongresi: 27 Haziran ve 30 Temmuz 1919 tarihleri arasında gerçekleşti. Erzurum kongresinin devam ettiği günlerde Batı Anadolu’daki vantanseverler de; Yunan saldırılarına karşı savunma ve direnme örgütlerini birleştirmek, Kuvayi Milliye’nin ihtiyaçlarını karşılamak ve bu birlikleri düzenli hale getirmek için Balıkesir’de bir kongre düzenlendi.

Kongre’nin özelliği: Bölgesel bir kongredir. Batı Anadolu’yla ilgili kararlar alınmıştır. Siyasi bir partiyle ilgisi olmayan delegelerin katılmasıyla toplanmıştır. Amasya Genelgesi’ni benimseyen kongre, padişaha bağlılığını bildirmiştir. Bu nedenle ulusal egemenlik ilkesinden yoksundur. Batı Anadolu’daki direniş hareketlerinin örgütlenmesi ve Batı Cephesi’nin kurulmasında önemli rol oynamıştır. Ancak Sivas Kongresi’ne delege gönderilmesinde çekingen davranılmıştır. Bu kongre dört defa toplanmıştır. Ulusal mücadeleyi zor kavrayan bir kongredir.

Alınan kararlara bakıldığında;

Yunan hareketi sürdükçe seferberlik devam edecek,

Herkes askerli göreviyle yükümlüdür,

Hareketi bir elden idare etmek için Merkez Heyeti kurulacak,

Askerden kaçanlar ve yakalandıklarında yurt dışına sürgüne veya Yunan tarafına gönderilecek,

Nazilli Kongerisi: yöresel bir kongredir ve iki kez tertiplenmiştir. İki kongrenin Nazilli yerine Muğla’da olmasının nedeni Yunan işgalinde olmasıdır. Celal Bayar “Galip Hoca” takma adıyla Nazilli Kongresini düzenleyerek ulusal mücadeleye katılmıştır. Celal Bayar’ın takma ad kullanmasının nedeni; aranılan ve tututlanması gereken bir İttihat ve Terakkici olmasından dolayıdır.

Alaşehir Kongresi: 16-25 Ağustos 1919 yılında Alaşehir’de yapıldı. Alaşehir Kongresi; Erzurum ve Balıkesir Kongresinde alınan kararları gözden geçirmek, bölgedeki direnişi genişletmek ve güçlendirmek, düzenli askeri teşkilatı geliştirmek amacıyla toplanmıştır.

Kongrenin özelliği; ilitaf devletlerinin bölgeyi geçici işgaline ve yardımına sıcak bakılmasının nedeni Yunanlıların halka yaptığı zulüm ve işkence etmesi, Batı Cephesi’nin teşkilatlanmasında etkili olan kongre olması ve Kongre İtilaf devletlerinden gerekirse yardım alınabileceğini belirttiği için ulusal bağımsızlık ilkesinden yoksundur.

Alınan Kararlara bakıldığında: Yunanlılara karşı işgaller sona erinceye kadar direnilecektir. Silahlanma ve askere alma işlemleri hızlandırılacaktır. Gerekirse Yunanlılara karşı İtilaf Devletleri’nden yardım istenecektir.

Balıkesir ve Alaşehir Kongreleri toparlayıcı ve bütünleştirici kongreler olmasından ziyade daha çok bölgesel kararlar alan kongrelerdir. Daha sonra Temsil Heyeti’ne bağlanmışlardır. Yunanlılarla savaşma kararı almışlardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.