04 Aralık 2015

Takvimin Bulunmasının ve Kullanılmasının Nedenleri!!!

Takvimin Bulunmasının ve Kullanılmasının Nedenleri!!!

Mevsimlerin değişmesi, günlerin geçmesi ve yılların ayrılması, günlerin sayılması yorucu ve yanılma olasılığı yüksek işlerdir. Öyleki mevsimlerin değişmesi gibi bazı olaylar birkaç yüz gün süren dönemleri içerir.

Takvimin eski çağlarda ne zaman kullanıldığı tam olarak bilinmemekle birlikte rahiplerin özel hesaplar için MÖ 2800 yılından önce bir tarihde kullanılmış olabileceği tahmin edilmektedir.

untitled

Takvim ilk olarak Fırat ve Dicle bölümünde yaşayanlar tarafından oluşturuldu. Bazısı 12 ay ve bazısı 13 ay olarak belirlendiği 19 yıllık bir dönümi içerir. Böylece yıllar mevsimlerle denk tutuluyordu. Ay takvimi Yunanlılar tarafından kabul edilirken halen Yahudi ayin takvimi olarak kullanılmaktadır.

Mısırlılar Ay tavimi kullanmışlar böylece Nil’in periyodik olarak taşmasını, sulamayı daha net bir şekilde ölçmüşlerdir. Sulamayla görevli rahipler, hergün nehrin yüksekliğini ve sonunda oluşabilecek taşkının ortalama olarak 365 günde bir geldiğini fark ettiler. Bu olay aslında Güneş’in yıldızlara göre gökte tam bir daire çizmesi için gereken zamanı içeriyordu. Bu sistem asıl olarak güneş yılını içerir ve böyle bir takvim güneş takvimidir.

Bir yılda 12 ay olduğunun farkına varan Mısırlıların bu nedenle 12 ay sistemini kullandılar. Fakat ayın safhalarına dikkat etmeden her ay için 30 gün oluşturdular. Yıl sistemine vurulduğunda 360 gün oluşturuyordu ve buna 5 gün eklediler. Bir çok takvime göre daha kullanışlı ve basit bir takvimdi. Yaklaşık 3000 yıl boyunca Mısır takviminden daha iyisi yapılamadı hatta daha sonra yapılan takvimlerde Mısır takviminin biraz değiştirilmiş halleriydi. Şimdi kullandığımız da yine daha iyi olmayan bazı değişiklikleriyle hala Mısır takvimine dayanır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.